06:16 28 ژانویه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
5537

وزارت امور خارجه فرانسه اعدام ورزشکار ایرانی متهم به قتل مامور امنیتی ایران را محکوم کرد

به گزارش اسپوتنیک، عصر روز یکشنبه وزارت خارجه فرانسه در بیانیه ای، اعدام مبارز نوید افکاری متهم به کشتن یک مأمور امنیتی در ایران را محکوم کرد.

به گفته این وزارتخانه، فرانسه اعدام نوید افکاری در ایران را در ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰ محکوم می کند. فرانسه بر تعهد خود به آزادی بیان و آزادی، تظاهرات مسالمت آمیز و همچنین حق همگان در حضور در یک دادگاه عادلانه تأکید می کند.

وزارت خارجه فرانسه، مواضع خود را در مورد رد مجازات اعدام، بدون در نظر گرفتن مکان و شرایط و همچنین تعهد خود در مورد لغو عمومی "این مجازات ناعادلانه، غیرانسانی و بی اثر" یادآوری کرد.

سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه گفت: فرانسه از همه كشورهایی كه هنوز مجازات اعدام را اعمال می كنند می خواهد تا با هدف لغو آن، مهلت قانونی ایجاد كنند.

خبرگزاری فارس، روز شنبه گزارش داد كه اجرای حكم اعدام افكاری ۲۷ ساله، كه متهم به كشتن یک مأمور امنیتی در شهر شیراز در سپتامبر ۲۰۱۸ بود، در حال انجام است.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با ابراز این عقیده که دلیل واقعی دستگیری افکاری شرکت در تظاهرات ضد دولتی بود، تهران را به لغو مجازات تعیین شده توسط دادگاه فراخواند.

توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک، در این هفته از حسن روحانی رئیس جمهور ایران خواستار عفو شد. وی پس از اجرای حکم، ابراز تأسف کرد که درخواست ورزشکاران از سراسر جهان و همه کارهای پشت صحنه المپیک، همراه با کمیته ملی المپیک ایران، فدراسیون جهانی کشتی و فدراسیون کشتی ایران، به هدف نرسیدند.

باخ همچنین به خانواده و دوستان افکاری تسلیت گفت.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک