05:54 27 ژانویه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 32

وزرای امور خارجه انگلیس، ‌آلمان و فرانسه (کشورهای موسوم به تروئیکای اروپایی) از تلاش آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران حمایت نکردند.

به گزارش اسپوتنیک، تروئیکای اروپا تلاش آمریکا جهت تصویب مکانیسم ماشه را رد می‌کنند، اعلام نمودند به حفظ برجام متعهد هستند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص در کنفرانس انلاین گفت: تروئیکای اروپایی به اتفاق یکدیگر تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را رد می‌کنند و به حفظ توافق هسته‌ای متعهد می‌مانند. اما از ایران نیز می‌خواهند که فوراً به اجرای کامل برجام بازگردد.

گفتنی است، آمریکا پس از نزدیک به 2 سال خروج از برجام و کارزارهای تبلیغاتی ناموفق جنگ با ایران، مدعی شده همچنان عضوی از توافق هسته‌ای است و می‌تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه 2231 مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند. 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی خواستار به‌کارگیری سازوکاری در برجام شده که قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت بازگردانده شود. این درخواست با مخالفت جمعی اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت مواجه شده است.

مرتبط:

لاوروف: سازمان همکاری شانگهای از برجام حمایت می کند
راب: برجام باید تا وقتی که توافق بهتری حاصل شود باقی بماند
چین: علاوه بر برجام، اقدامات دیگری برای حل مسئله هسته ای ایران انجام شود
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک