20:02 20 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
16888

نماینده آمریکا در سازمان ملل مدعی شد واشنگتن با اجرای مکانیسم ماشه هرگز اجازه دستیابی ایران به سلاح را نخواهد داد و هرکس در برابر آن بایستد تحریم خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان  ، کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل با اعلام اینکه این کشور هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح را نخواهد داد، مدعی شد: مکانیسم ماشه را بر اساس منافع آمریکا و ملت‌های منطقه اجرا خواهیم کرد و شورای امنیت باید به مسئولیت خود برای اجرای روند‌های قانونی عمل کند.

کلی کرافت اعلام کرد قطعنامه ۲۲۳۱ به واشنگتن اجازه می‌دهد تا سازوکار بازگشت تحریم‌ها علیه ایران موسوم به مکانیسم ماشه را اجرایی کند و هر کسی که در برابر مکانیسم ماشه بایستد تحریم خواهد شد.

نماینده آمریکا مدعی شد: ایران از سلاح برای تروریسم استفاده می‌کند، تهران باید تامین سلاح برای گروه‌های مسلح را متوقف کند و بدترین چیزی که می‌تواند اتفاق بیفتد دستیابی ایران به سلاح است.

نماینده آمریکا همچنین با اشاره به علنی‌ شدن توافق امارات و اسرائیل با تاریخی توصیف کردن این توافق گفت: ما باید از ملت‌های منطقه و اسرائیل حمایت کنیم.

این در حالی است که ساعاتی پیش «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، طی پیامی در حساب توییتر خود، ضمن تکرار ادعای فعال‌شدن مکانیسم ماشه از سوی واشنگتن، مدعی شد که تحریم‌های ضدایرانی از ۲۰ سپتامبر مجددا فعال خواهند شد.

آمریکا که پیش از این نتوانست اجماعی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت ایجاد کند، از فعال‌کردن مکانیسم ماشه خبر داد. روسیه، چین و اتحادیه اروپا اقدام اخیر آمریکا را غیرقانونی خوانده و تاکید کردند که واشنگتن عضوی از توافق هسته‌ای ایران نیست و به همین دلیل نمی‌تواند از بند پیش‌بینی شده در توافق استفاده کند.

طی چند روز گذشته و در اتفاقی کم نظیر؛ شورای امنیت شاهد اجماع اعضا بر سر رد بازگشت تحریم‌های ایران بود و رئیس دوره‌ای شورای امنیت نیز صریحا گفته است این شورا قدمی در راستای خواست آمریکا بر نمی‌دارد.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک