19:43 26 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 210

نماینده روسیه در سازمان ملل اظهار داشت: همتایان آمریکایی ما، بار دیگر سعی در متهم کردن بی پایه و اساس ایران در بی‌ثبات کردن اوضاع عراق دارند.

به گزارش اسپوتنیک، دیمیتری پولیانسکی معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، به نماینده آمریکا در این سازمان یادآوری کرد: بی ‌ثبات ‌سازی اوضاع در عراق، به دلیل اقدامات نه ایران، بلکه کشور دیگری است.

کیلی کرفت نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت، گفت: تلاش‌ها برای شکوفایی عراق باید شامل "خلاص شدن از شر تأثیرات منفی ایران، که حامی برجسته تروریسم در جهان است"، باشد.

پولیانسکی نیز در سخنرانی خود در این نشست با اشاره به تلاش ناموفق آمریکا برای تحمیل تحریم تسلیحاتی علیه ایران در این ماه، گفت: در اینجا باید یادآور شویم که همتایان آمریکایی ما، بار دیگر سعی در متهم کردن بی پایه و اساس ایران در بی‌ثبات کردن اوضاع عراق دارند. این احساس ایجاد می‌شود که آنها دلایل کافی برای بحث درباره اوضاع منطقه ندارند و صرفاً تلاش می‌کنند از هر فرصتی برای مطرح کردن مسئله تأثیر منفی ایران استفاده کنند.

این دیپلمات بلندپایه روس ادامه داد: این امر بسیار عجیب به ‌نظر می‌رسد، به ویژه با توجه به اینکه اخیراً ایالات متحده دو ابتکار عمل روسیه برای برگزاری نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل را رد کرده است، که در جریان آن، این امکان فراهم می‌شد تا اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای با ایران، به ‌طور واقع‌بینانه مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

پولیانسکی گفت: موضوع هرچه باشد، همه ما به دلایل واقعی نا آرامی‌های اخیر که عراق را درگیر کرده است، واقف هستیم. من فقط اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را نقل قول می‌کنم که جنگ عراق را "بدترین اشتباه ژئوپولیتیکی نسل حاضر" خوانده است.

وی یادآور شد، ایالات متحده حمله تهاجمی خود به عراق را در ماه مارس سال ۲۰۰۳ انجام داد و بهانه آن، احتمال وجود سلاح‌های کشتار جمعی نزد رژیم صدام حسین بود که متعاقباً این مسئله تأیید نشد، ولی این حمله باعث بی‌ثباتی اوضاع عراق و ایجاد شرایط برای تقویت گروه‌های تروریستی، از جمله داعش، در این کشور شد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک