05:14 22 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
1131

وزیر امور خارجه روسیه در جریان دیدار با همتای ایرانی خود اذعان کرد: روسیه تمام تلاش خود برای حفظ توافق هسته ای با ایران را خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان مذاکرات با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: روسیه تمام تلاش خود را برای حفظ توافق برنامه هسته ای تهران می کند.

ظریف روز سه شنبه وارد مسکو شد، آخرین دیدار وزیر امور خارجه ایران از روسیه اواسط ژوئن بود.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: ما درباره جوانب مختلف اجرای برجام در مورد برنامه هسته ای ایران به طور مفصل بحث کردیم. در همین روزهای این توافق مهم پنج ساله شد. این توافق نامه واقعاً به تضمین ثبات و امنیت جهانی کمک می کند.

لاوروف تأکید کرد: ما اطمینان داریم که تنها تعامل مساوی و سازنده بین شرکت کنندگان و هم چنین در آژانس انرژی اتمی بین المللی به حفظ توافق های سازش مندرج در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل کمک خواهد کرد.

ایران و شش مذاکره کننده بین المللی در ژوئیه 2015 به توافقی رسیدند تا مسائل دیرینه اتمی ایران را برطرف کند. مذاکرات چند ماهه با تصویب برنامه جامع اقدام مشترک برجام به پایان رسید، اجرای آن تحریم های اقتصادی و مالی که قبلاً از شورای امنیت سازمان ملل ایالات متحده و اتحادیه اروپا به طور کامل اعمال شده را حذف می کند.

از جمله موارد دیگر در این توافق، لغو تحریم تسلیحاتی در طی دوره 5 سال از ایران برداشته شود، عرضه تسلیحات زودتر امكان پذیر بود، اما فقط با اجازه شورای امنیت سازمان ملل.

این توافق نامه به شکل اصلی خود حتی سه سال هم دوام نیاورد، در ماه مه 2018، ایالات متحده به طور یک جانبه از از توافق هسته ای خارج  و تحریم های سخت علیه تهران را وضع کرد. با این وجود، از آنجا که فقط ایالات متحده رسماً از این توافق خارج شد، بقیه شرکت کنندگان آن باید شرط برداشته شدن تحریم تسلیحاتی را رعایت کنند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک