03:46 20 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
5734

آژانس ایمنی حمل و نقل هوایی اتحادیه اروپا (EASA) در مورد خطر پرواز هواپیما های غیر نظامی و مسافربری در حریم هوایی ایران هشدار داده است.

به گزارش اسپوتنیک، در خبرنامه EASA آمده است: "با توجه به وضعیت ناپایدار امنیتی و هماهنگی ضعیف بین هواپیمایی کشوری و عملیات نظامی ، خطر خطا در شناسایی هواپیمای غیرنظامی وجود دارد. با توجه به وجود سیستم های دفاع هوایی با فناوری پیشرفته ، توصیه می شود خطرات موجود برای هواپیما های غیر نظامی را با دقت ارزیابی کنید."

خاطرنشان می شود که خطر برای پروازهای غیر نظامی به ویژه در ارتفاع زیر 25 هزار پا (حدود 7.6 هزار متر) بالا ارزیابی می شود. این هشدار تا 21 ژانویه 2021 اعتبار دارد.

پس از سقوط هواپیمای بوئینگ شرکت هواپیمایی اوکراین در حوالی تهران ،اوضاع در رابطه با حریم هوایی ایران متشنج شده است.

یادآور می‌شود که هواپیمای بوئینگ 737-800 شرکت هئواپیمایی اوکراین هنگام  پرواز به سمت کی یف اندکی پس از ترک فرودگاه تهران در تاریخ 8 ژانویه سقوط کرد. 176 نفر مسافر جان باختند که  شهروندان ایران، اوکراین، کانادا، انگلیس، آلمان، سوئد و افغانستان بودند.

سپاه پاسداران ایران در 11 ژانویه گفت که به بوئینگ اوکراینی به طور تصادفی شلیک شده و عامل انسانی مقصر آن بوده است: هواپیما در نزدیکی تأسیسات نظامی ایران پرواز کرد و با هدف دشمن یعنی موشک کروز اشتباه گرفته شد. در همین زمان، ایران خاطرنشان كرد كه آنها انتظار حمله از آمریكا را داشتند و به همین دلیل سیستم‌های پدافند هوایی این كشور در آماده باش کامل قرار داشتند.  

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک