10:37 31 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
2141

ایالات متحده در نشست گفتگوی استراتژیک با عراق تأیید کرد که به کاهش تعداد سربازان خود در این کشور ادامه خواهد داد و وضعیت سربازان باقی مانده آمریکایی در عراق همچنان مورد بحث و گفتگو خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب در بیانیه مشترک دو کشور اعلام شده که وزارت خارجه آمریکا آنرا  منتشر کرده است.

در این بیانیه آمده است: "دو کشور  به این نتیجه رسیده اند که با توجه به حصول پیشرفت چشمگیر در مقابله با تهدید داعش (گروه تروریستی ممنوعه در روسیه)  طی ماه های آینده ، ایالات متحده همچنان به کاهش نیروهای در عراق ادامه خواهد داد و با دولت عراق درباره وضعیت نیروهای باقی مانده خود گفتگو می کند."

در این بیانیه آمده است: "ایالات متحده مجددا تأكید كرد برای داشتن پایگاه های دائمی یا حضور دائمی در عراق تلاش نمی کند و چنین درخواستی را مطرح نمی سازد"

گفت و گو بین دو کشور پس از آنكه پارلمان عراق 5 ژانویه با اکثریت آراء خواستار خروج نیروهای خارجی از این کشور و همچنین بازنگری در شکل همکاری با ائتلاف بین المللی ضد تروریسم به رهبری آمریکا گردید ،قطع شده بود . این اقدامات به منزله پاسخ به عملیات ایالات متحده در حوالی فرودگاه بین المللی بغداد بود که منجر به کشته شدن سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ابو مهدی المهندس، معاون فرمانده حشد الشعبی عراق شد. در واشنگتن معتقد بودند  آنها در سازماندهی حمله به سفارت آمریكا در بغداد در تاریخ 31 دسامبر 2019 دست داشتند. در پاسخ ، ایران به پایگاه های آمریکایی در عراق حمله کرد.

پس از این وقایع ، ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده تعدادی از تاسیسات را که ارتش آمریکا قبلاً در آن مستقر شده بود ، از جمله تعدادی از پایگاه های هوایی و همچنین مقر مشاوران نظامی ائتلاف را به ارتش عراق تحویل داد.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک