20:16 26 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 91

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اولین گزارش راسازمان منع سلاح های شیمیایی در رابطه با پرونده سوریه را جانبدارانه، یکطرفه و غیرمستقل و خارج از صلاحیت و اختیارات این سازمان دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در روز دوشنبه نسبت به اولین گزارش تیم تحقیق و شناسایی سازمان منع سلاح‌ های شیمیایی (OPCW) درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، واکنش نشان داد.

موسوی ادامه داد: ایران به عنوان بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی در عصر معاصر، استفاده از سلاح شیمیایی را توسط هر کسی در هر مکان و زمان و تحت هر شرایطی محکوم می ‌کند اما نتیجه گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در مورد سوریه و نوع استدلال و نتیجه‌ گیری این گزارش حاکی از آن است که گزارش تحت فشارهای بیرونی تهیه و جمع بندی شده و منابع مورد استفاده در گزارش بعضا از گروه‌های تروریستی و سازمان ‌های به اصطلاح بشردوستانه از جمله کلاه سفیدها استفاده برده است.

موسوی در مصاحبه با ایرنا در ادامه تاکید داشت: ایران عمیقا نگران خدشه‌ دار شدن استقلال و شخصیت حقوقی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به عنوان سازمان تخصصی با ماهیت فنی است و جمهوری اسلامی ایران بر همین اساس از ابتدا بنا بر دلایل فنی، حقوقی و سیاسی موجه با تاسیس سازوکار انتساب و ایجاد تیم تحقیق و شناسایی مخالف بوده و آن را فراتر از مفاد کنوانسیون سلاح‌ های شیمیایی و در تضاد با وظایف انحصاری شورای امنیت سازمان ملل در حفظ صلح و امنیت بین المللی دانسته است.

موسوی همچنین خاطر نشان کرد: زمان آن رسیده است که پرونده شیمیایی سوریه به دور از سیاسی کاری، فشارهای سیاسی و سازوکارهای جعلی و فراکسیونی حل شود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک