19:41 26 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 13

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد توافق هسته ای برجام با وجود فشار حداکثری آمریکا زنده است.

به گزارش اسپوتنیک، آقای عراقچی در جمع خبرنگاران پس از جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: "اروپایی ها می خواهند برجام  را حفظ کنند و مهم تأکید بر این نکته است که برجام علیرغم فشار حداکثری ایالات متحده - نه تنها بر روی ایران بلکه همچنین بر اروپا ـ هنوز زنده است".

وی افزود: "بله ، ایران مرحله پنجم کاهش تعهدات را اعلام کرده است ، اما تراز برجام به شکلی حفظ شده است ، اگرچه ، متأسفانه ، دیگر در آن سطح (سابق) نیست".

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال ان تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

جمهوری اسلامی ایران هشتم ماه مه سال 2019 در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در پاسخ به بازگشت تحریم‌های آمریکا و عدم تحقق وعده‌های کشور‌های باقی مانده در توافق برای جبران آثار منفی این تحریم‌ها، به مرور تعهد خود را به توافق هسته‌ای کاهش می‌دهد.

ایران تا به حال 5 بار تعهدات برجامی خود را کاهش داده و کاهش پنجم از سوی برخی از ناظران به منزله عدم اجرای اکثر تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ارزیابی شده بود .

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک