23:33 01 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 27

لندن فقط در صورتی پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای برگزاری نشست سران 5 کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را قبول خواهد کرد که واشنگتن آماده شرکت در چنین نشستی باشد.

به گزارش اسپوتنیک، این خبر با استناد به منابعی در ساختارهای حکومتی روسیه در مسکو منتشر شده است.

پوتین در سخنرانی در پنجمین مجمع جهانی یادبود هولوکاست ، پیشنهاد تشکیل نشست  سران کشورهای عضو دائم شورای امنیت - روسیه ، چین ، ایالات متحده ، فرانسه و انگلیس را مطرح کرده و گفت که مسکو قصد دارد در این نشست "بدون تأخیر ، پیام های مناسبی را برای رهبران پنج قدرت بزرگ جهان  ارسال کند."

به گفته منابع روسی فوق الذکر ، انگلستان "حلقه ضعیف" محسوب می شود که به همراه ایالات متحده موضع خود را نسبت به ابتکار روسیه مشخص نکرده است. خاطرنشان می شود: ایالات متحده در تصمیم گیری نقش اساسی دارد و بریتانیا به احتمال زیاد از هر عقیده واشنگتن در این زمینه حمایت خواهد کرد.

پیشتر مشخص شد که چین از پیشنهاد رئیس جمهور روسیه برای میزبانی اجلاس اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل حمایت می کند.

رئیس جمهور فرانسه ، امانوئل ماکرون نیز از ایده این نشست حمایت کرد و گفت که او با پوتین موافقت کرده است که می گوید  پنج کشور بنیانگذار سازمان ملل متحد مسئولیت ویژه ای بدر مقابل  اوضاع در جهان بر عهده دارند.

به گفته ، فرحان حق ،  سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل ، این سازمان جهانی از هرگونه تلاش برای برگزاری گفتگو بین نمایندگان پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت استقبال می کند.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک