03:03 25 فوریه 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 521

واشنگتن پست اعلام نمود که سیا در دهه های 70 میلادی، مکاتبات مخفی 120 کشور من جمله ایران را مورد مطالعه قرار می داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مقاله واشنگتن پست، در دهه 70 میلادی سازمان های اطلاعات آمریكا و آلمان مطالعات مخفی بیش از 120 كشور را مورد مطالعه قرار می داند. این مقاله با استناد به اسناد سیا و سرویس اطلاعات فدرال آلمان منتشر شده است. 

از دهه 1970 میلادی، دو سازمان CIA و BND اطلاعاتی را شرکت کریپتو ای جی، یک شرکت تجهیزات رمزگذاری مستقر در سوئیس دریافت می کردند. این شرکت برای محافظت از انتقال داده ها و پیام های حساس دستگاه هایی را برای رمزگذاری در اختیار ایالت ها قرار داده است. این روزنامه می نویسد، از سال 1958 ، سیا و سازمان اطلاعات آلمان فعالیت Crypto AG را از طریق شرکت مقابل Minerva در لیختن اشتاین کنترل می کردند. در عین حال مقامات سوئیس از فعالیت های سازمان اطلاعات آمریكا خبر داشتند.

شرکت کریپتو ای جی، میلیونها دلار برای ارائه اطلاعات خارجی و دسترسی به ارتباطات رمزگذاری شده در بیش از 120 کشور جهان دریافت کرد. این اطلاعات شامل گزارش هایی از ایران، هند، پاکستان، برخی از کشورهای آمریکای لاتین و واتیکان است. خاطرنشان می شود که چین و اتحاد جماهیر شوروی از خدمات این شرکت سوئیسی استفاده نمی کردند.

با استفاده از کنترل اطلاعات دریافتی توسط شرکت Crypto AG، سیا و سازمان اطلاعات آلمان در زمان دستگیری گروگان های آمریکایی در ایران در سال 1979، اطلاعات در پی جنگ آرژانتین با انگلیس و بسیاری از موارد دیگر را کنترل نمایند.

 

مرتبط:

حکم اعدام برای جاسوس سازمان سیا در ایران
مقام سابق خزانه داری آمریکا: سیا در نا آرامی های اخیر ایران نقش داشت
وزارت اطلاعات ایران: پس از نا آرامی ها، 8 نفر از عوامل سیا بازداشت شدند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک