18:17 20 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
3956

آلمان، انگلیس و فرانسه با انتشار بیانیه‌ ای در بروکسل، مکانیسم حل اختلاف در برجام "ماشه" را فعال کردند.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: با توجه به اقدامات ایران، چاره دیگری نداشتیم. برای ثبت نگرانی‌ هایمان و اینکه ایران به تعهداتش در برجام پایبند نیست به کمیسیون مشترک رجوع می‌ کنیم.

دیپلمات‌ های اروپایی ادعا کردند، که هدف این تصمیم حفظ توافق هسته‌ای از طریق گفت و گو و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش در برجام است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص فعال شدن مکانیسم حل اختلاف برجام از سوی تروئیکای اروپایی بیانیه‌ ای صادر کرد.

در متن بیانیه جوزپ بورل آمده است: امروز نامه‌ ای از وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس دریافت کردم که درباره موضوع مربوط به اجرای تعهدات ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به کمیسیون مشترک برای حل و فصل از طریق مکانیزم حل اختلاف(مندرج در بند 36 توافق نامه) است.

وی گفت: من به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، بر روند مکانیزم حل اختلاف نظارت خواهم کرد. هدف این سازوکار حل مسائل مربوط به اجرای توافق نامه در چارچوب کمیسیون مشترک است. در این راستا، من به هدف وزرای امور خارجه برای حفظ برجام به امید یافتن راهی برای پیشبرد بن بست از طریق "گفتگوی دیپلماتیک سازنده" توجه می‌کنم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: هیچ جایگزینی برای توافقنامه هسته‌ای ایران، وجود ندارد.

جوزپ بورل افزود: هدف از ساز و کار حل اختلاف توافق هسته‌ ای ایران اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران نیست.

وی گفت: با توجه به تنش‌ هایی که هم‌ اکنون در خاورمیانه وجود دارد، حفظ برجام از هر زمانی حیاتی تر است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک