09:37 22 سپتامبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
24816

سردار سلیملتی متولد روستایی در کرمان با حضور در جبهه های جنگ ایران و عراق و فرمانده سپاه قدس در تاریخ 13 دی 1398 در عراق کشته شدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از پرتال خبری بهترین ها، سرلشکر شهید قاسم سلیمانی در سال ۱۳۳۵ در روستای کوهستانی و دورافتاده قنات ملک در شهرستان رابر استان کرمان به دنیا آمد.

وی پس از پایان تحصیـلات به عنوان پیمانکار در سازمان آب مشغول به کار شد و در همان سال‌ها نیز فعالیت‌های انقلابی خود را آغاز کرد. 

وی که پس از پیروزی انقلاب، به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد، در ابتدای جنگ فرماندهی دو گردان از نیرو‌های کرمانی را برعهده داشت.

وی در طول دوران دفاع مقدس، با لشکر تحت امر خود در عملیات‌های زیادی از جمله، والفجر ۸، کربلای ۴، کربلای ۵ و تک شلمچه حضور موثر داشت.

قاسم سلیمانی در سال ۱۳۸۹ با حکم رهبر ایران یک درجه ارتقا به درجه سرلشکری نائل آمد، اما هنوز هم در افکار عمومی همه او را «حاج قاسم» می‌خوانند.

پس از جنگ ایران و عراق ،سلیمانی در عراق «حشد الشعبی» و در سوریه «بسیج مردمی» را شکل داد و با کمک آن‌ها و هدایت و مشاوره نیروی قدس سپاه، طی ۶ سال، داعش را از عراق خارج نمود.

حضور موثر حاج قاسم در صحنه مبارزه با داعش باعث شد تا در اسفندماه ۱۳۹۷ نشان ذوالفقار بعنوان عالی‌ترین نشان نظامی ایران به وی داده شود.

صبح روز 13 دی 1398، در جریان حمله به کاروان الحشدالشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه ایران به‌همراه ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی و چند نفر از اعضای این سازمان کشته شدند. سپاه پاسداران در طی بیانیه ای آمریکا را مسئول این حادثه می داند و پنتاگون مسئولیت این حمله را قبول کرده است.

مرتبط:

لغو تمامی کنسرت ها در ایران به علت شهادت سردار سلیمانی
ترور قاسم سلیمانی چه تحولاتی را در منطقه رقم خواهد زد؟
داماد سردار سلیمانی نیز در حمله بالگردهای آمریکا ترور شده است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک