08:39 29 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 13

کلی کرافت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل ایران را به قطع فوری غنی سازی اورانیوم در سایت فردو فراخواند.

به گزارش اسپوتنیک، خانم کرافت گفت:" ایران از همان ابتدا فردو را به عنوان یک مرکز زیرزمینی مستحکم برای غنی سازی مخفیانه اورانیوم ساخته است. ایران هیچ دلیل برای ادامه غنی سازی در این تاسیسات ندارد"و افزود ایران باید غنی سازی اورانیوم را بلادرنگ متوقف سازد".

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال گذشته ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

جمهوری اسلامی ایران ماه مه امسال در نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در پاسخ به بازگشت تحریم‌های آمریکا و عدم تحقق وعده‌های کشور‌های باقی مانده در توافق برای جبران آثار منفی این تحریم‌ها، به مرور تعهد خود را به توافق هسته‌ای کاهش می‌دهد و در نوامبر در مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی خود غنی سازی اورانیوم در سایت فردو را آغاز کرد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک