06:55 11 دسامبر 2019
Iranian Flag over Archaeological Site - Bishapur

دولت ترامپ در حال عقب‌نشینی و ایران قدرتمندتر شد

© CC BY-SA 2.0 / Adam Jones / Iranian Flag over Archaeological Site - Bishapur - Southwestern Iran
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
1404

نشریه آمریکایی "فارن آفرز" بر قدرت ایران در منطقه و عقب نشینی سیاست های ترامپ در رابطه با فشار حداکثری بر ایران اشاره کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اقتصاد نیوز، نشریه آمریکایی "فارن آفرز" تصریح کرد مقاومت ایران در برابر فشار حداکثری واشنگتن مؤثر واقع شده و در حالی که دولت ترامپ در حال عقب‌نشینی است، ایران قدرتمندتر شده است. 

اقتصادنیوز به نقل از کیهان؛ فارن افرز می‌نویسد: سال گذشته دولت ترامپ با ایجاد کمپین «اعمال فشار حداکثری» علیه ایران، باعث شد که برخی هشدار بدهند که تحریم‌ها اقتصاد ایران را به قعر «مارپیچ مرگ» می‌فرستد و تهران را به انتخاب بین تسلیم یا فروپاشی وامی‌دارد. هیچکدام از این پیش‌بینی‌ها تحقق نیافت. در مقابل، ایران اکنون از ثبات اقتصادی و موقعیت منطقه‌ای خود اطمینان دارد و انتظار می‌رود که ایران، به پیشروی در مسیر فعلی ادامه دهد: ایران به زجر‌ دادن بازار نفت ادامه خواهد داد و در عین حال، اقتصاد غیرنفتی خود را تقویت خواهد کرد و همچنین برنامه هسته‌ای خود را توسعه خواهد داد و همچنان از مذاکره با آمریکا سر باز خواهد زد.

پس از خروج آمریکا از برجام، دولت‌های اروپایی نمی‌خواستند از تجارت با ایران چندان حمایت کنند و صادرات نفت ایران کاهش یافت. دولت ترامپ از این آمار به‌عنوان اثبات موفقیت تحریم‌ها استفاده می‌کند. اما دیگر نشانه‌ها از این مسئله حکایت دارد که اقتصاد ایران به سمت ثبات پیش می‌رود.

از جمله اهداف کمپین اعمال فشار حداکثری ایالات متحده، افزایش هزینه فعالیت‌های منطقه‌ای ایران بود؛ اما به‌نظر می‌رسد ایران در حالی وارد دومین سال تحت فشار تحریم‌ها شده که موقعیت منطقه‌ای قدرتمندتری دارد. دولت ترامپ ماه گذشته متحدان خود را در سوریه تنها گذاشت و عقب‌نشینی کرد. ترامپ ممکن است موضع دفاعی در منطقه را تقویت کند، اما جرأت درگیری در جنگ را ندارد.

 

 

مرتبط:

آیا ترامپ قبل از انتخابات 2020 با ایران توافق می کند؟
اعلام تمدید تحریم های یکساله آمریکا علیه ایران
کشف ذرات اورانیوم توسط آژانس انرژی اتمی در ایران
موضع گیری عربستان در برنامه هسته ای ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک