09:09 29 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 400

نماینده ایران در سازمان های بین المللی اعلام نمود که بازرس آژانس بین المللی اتمی، مواد خطرناک به همراه خودش داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرآنلاین، آقای غریب آبادی، نماینده دائم ایران سازمان‌های بین‌المللی در وین در خصوص دستگیری یکی از نمایندگان آژانس بین المللی هسته ای در فرودگاه ایران گفت: ایمنی و امنیت تاسیسات هسته‌ای خود را تحت هر شرایطی مورد مصالحه قرار نخواهیم داد. 

وی اعلام نمود که گزارش کاملی را درباره  اتفاقاتی را که از ورود بازرس به سایت هسته‌ای نطنز تا خروجش از کشور روی‌داد، برای اعضای شورا ارائه کرده است که ایران در این خصوص دغدغه های امنیتی دارد.

وی افزود: اینجا بحث نقض مزایا و مصونیت های بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی مطرح نیست و ما حقوق آنها را نقض نکردیم : ما به حقوق و تعهداتمان در این زمینه واقف هستیم اما زمانی که بازرس در تاسیسات نطنز بود. علائم امنیتی نشان داد، این بازرس می تواند مواد خطرناک به همراه خودش داشته باشد.

این مقام ایرانی ادامه داد: پس از آن اقدامات متعددی صورت گرفت و تنها یک بار از دیتکتور استفاده نشد بلکه در محیط های مختلف از دیتکتور استفاده شد.

سفیر ایران  در سازمان های بین المللی در ادامه افزود: آژانس باید با ما همکاری کامل کند که تحقیقات را به صورت کامل انجام بدهیم. البته آژانس طی نامه‌ای کتبی به ما اعلام کرد که آمادگی دارد در روند تحقیقات با ما همکاری کند و این موضوعی است که مورد استقبال ما هم قرار گرفته است.

ناظر هسته ای سازمان ملل متحد روز پنج شنبه گفت كه یكی از بازرسان این آژانس در ایران هفته گذشته ممنوع الخروج شده بود و این اقدام ایران را غیرقابل قبول دانست.

مرتبط:

آژانس انرژی هسته ای: برخورد ایران با بازرس هسته ای "قابل قبول" نبود
ابراز نگرانی اتحادیه اروپا نسبت به لغو مجوز بازرس آژانس انرژی اتمی در ایران
اخراج بازرس آژانس انرژی‌ اتمی از ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک