04:34 03 دسامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
150

رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه اعلام کرد که آمریکا به دنبال برتری نظامی یک جانبه است.

به گزارش اسپوتنیک، کنستانتین کاساچوف، رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه امروز دوشنبه گفت: آمریکا به دنبال توازن قوا نیست، بلکه در پی برتری نظامی یک جانبه است.

پیشتر روزنامه "وال استریت ژورنال" به نقل از دو منبع آگاه در دولت آمریکا نوشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سندی مبنی بر تصمیم آمریكا برای خروج از پیمان آسمان های باز امضا كرده است. به نقل از این روزنامه، هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است. با این حال، مخالفان این پیمان در دولت معتقدند که این پیمان امکان جمع آوری اطلاعات شناسایی در آمریکا را برای روسیه فراهم می کند. کاخ سفید از اظهار نظر در این مورد امتناع کرده است.

کنستانتین کاساچوف در گفتگو با شبکه تلویزیونی "راسیا 24" افزود: اگر کسی زمانی تصمیم به از بین بردن آن (پیمان) بگیرد، دلیلش تنها یک چیز می تواند باشد: آمریکایی ها می خواهند نقض تعهدات خود نسبت به سایر توافق نامه ها را از چشم شرکا و رقبای خود پنهان کنند. آمریکایی ها بصورت خیلی واضح برای دست یابی به برتری نظامی شرط بندی می کنند. هر پیمانی در حوزه خلع سلاح، به منظور برقراری توازن قوا است. به همین خاطر آمریکایی ها به دنبال توازن قوا نیستند و برتری نظامی یک جانبه را دنبال می کنند. به همین دلیل هم پیمان های موشک های ضد بالستیک و پیمان منع موشک های هسته ای میانبرد از بین رفتند و پیمان "استارت نو" نیز به همین دلیل ممکن است از بین برود.

پیمان آسمان های باز در سال 1992 و با هدف اطمینان به کشورهای امضا کننده در خصوص تحرکات و فعالیت های نظامی که ممکن است باعث نگرانی آنها شود، بین 34 کشور جهان به امضا رسید. این پیمان یکی از مهم ترین اقدامات برای بالابردن میزان اعتماد در اروپا بعد از" جنگ سرد" بود. این پیمان از سال 2002 عملیاتی و اجرا شد و به کشورهای عضو این اجازه را می دهد تا بصورت روشن از نیروهای نظامی و اقدامات یکدیگر مطلع شوند.

مرتبط:

کاساچوف: توقیف نفتکش ایرانی اقدامی تحریک آمیز است
روسیه: تنها آمریکا می‌تواند برجام را نجات دهد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک