10:35 26 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
1110

سازمان فضایی ایران در نامه‌ ای به دفتر فضایی سازمان ملل نسبت به تحریم این سازمان از سوی آمریکا اعتراض و این اقدام را محکوم کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، نمایندگی دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، نامه رئیس سازمان فضایی ایران درخصوص اقدام آمریکا در تحریم غیرقانونی سازمان فضایی و دو موسسه مطالعاتی فضایی ایرانی را به مدیر دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد تسلیم کرد.

در این نامه، با اشاره به تحریم اخیر غیرقانونی و یک‌ جانبه آمریکا علیه سازمان فضایی، مرکز تحقیقات فضایی و همچنین موسسه تحقیقات فضای ماورای جو ایران، اذعان شده است که ماموریت و مسئولیت هر سه سازمان ذکر شده، پوشش و پشتیبانی از استفاده صلح‌آمیز غیرنظامی از فضای ماوراء جو بوده و صرفا بر روی فعالیت های صلح‌آمیز فضای ماوراء جو تمرکز داشته‌اند.

این نامه در ادامه با تاکید بر اینکه اقدامات قهری یک‌جانبه آمریکا، مخالف حقوق بین‌الملل به‌ طور عام و اصول همکاری در فعالیت‌های فضایی و دسترسی آزاد تمامی دولت‌ها به فضا به‌ طور خاص است، افزود: جمهوری اسلامی از آن دسته از کشورهایی است که در بستر بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، و خشکسالی قرار دارد که استفاده از فناوری فضایی جهت پیشگیری از این بلایا و کاهش اثرات آن، امری ضروری است.

همچنین در این نامه با اشاره به برخی ویژگی‌ و شرایط اقلیمی و سرزمینی ایران ازجمله قرار داشتن بخش‌هایی از مناطق مسکونی در خطر سیل و غیره، بر ضرورت و اهمیت پرتاب ماهواره‌ها از سوی ایران به فضا تاکید شده است.  

در این نامه آمده است: لازم است تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد در محافل بین‌المللی ازجمله کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو، این رفتار مخرب اخیر آمریکا را محکوم کرده و به همکاری‌های خود با ایران ادامه دهند و از دفتر فضای ماوراء جو سازمان ملل نیز خواسته شده تا در تعاملات خود با سایر دولت‌ها و همچنین در نشست‌های کوپوس، بر این واقعیت تاکید کند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک