01:33 02 ژوئن 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
1832

پارلمان کانادا سه‌ شنبه یکم اکتبر پس از یک رای‌گیری تازه، اعلام کرد که نام سپاه پاسداران ایران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده و از دولت این کشور خواست تا همه مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند.

به گزارش اسپوتنیک، طرح تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران توسط گارنت جینیوس، نماینده محافظه‌کار پیشنهاد شده بود و دولت لیبرال کانادا در این رای گیری همراه با این حزب بود.

این در حالی است که اندریو شیر رهبر حزب محافظه‌کار کانادا مدعی شده بود، در صورت پیروزی در انتخاب 21 اکتبر، سپاه پاسداران ایران را به عنوان گروه تروریستی معرفی می‌کند.

رهبر حزب محافظه‌ کار کانادا توعده داد، اگر در انتخابات 21 اکتبر پیروز شود سپاه پاسداران ایران را به‌عنوان یک سازمان تروریستی اعلام می‌کند.

اندریو شیر به خبرنگاران گفت: ما ایران را که همواره حقوق‌بشر را نقض می‌کند و شهروندان کانادایی را به‌ قتل رسانده و از تروریسم حمایت و پشتیبانی می‌کند، پیمان‌های اتمی را نقض کرده، هدف قرار می‌دهیم.

وی افزود: این تصمیم در راستای اعمال فشار بر ایران است. ما ایران را هدف قرار می‌دهیم که به طور مرتب حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند، به همین دلیل برای فشار بر ایران سپاه ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام می‌کنیم.

قابل ذکر است که کانادا در ماه گذشته سپتامبر 2019 ده‌ها میلیون دلار اموال دولت ایران در کانادا را مصادره کرد، منابع کانادایی، از فروش ده‌ها میلیون دلار از اموال مصادره‌ شده ایران در این کشور توسط دولت اُتاوا و پرداخت آن به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم در سراسر جهان خبر دادند.

پس از آن، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه ایران، 16 سپتامبر از اقدام مقابله به مثل کشورش به دلیل مصادره اموال جمهوری اسلامی توسط کانادا خبر داد و اعلام کرد که با همکاری وزارت امور خارجه و بخش بین الملل قوه قضائیه، کار مشترکی برای شناسایی اموال کانادا انجام می‌شود و پس از آن، ایران اقدام به توقیف و مصادره این اموال خواهد کرد.

قبل از این آمریکا نیز در آوریل 2019 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود.

مرتبط:

واکنش رئیس قوه قضائیه ایران به اقدام دولت کانادا + ویدئو
واکنش دادگستری ایران نسبت به مصادره اموال ایران توسط کانادا
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک