01:03 14 اوت 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
3301

نشریه آمریکایی " نیویورکر" اطلاع داد که حسن روحانی به تماس تلفنی ترامپ پاسخ نداده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس،«رابین رایت» نویسنده نشریه «نیویورکر» در گزارش خود نوشت: «عصر سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواست با حسن روحانی همتای ایرانی خود در هتل «میلینیوم هیلتون» که روبه‌روی خیابان مقر سازمان ملل در نیویورک واقع شده است، دیدار کند. مکرون در نظر داشت یک گفت‌و‌گوی تلفنی سه نفره با حسن روحانی و رئیس‌جمهور ترامپ داشته باشد. یک تیم متخصصان فنی وارد هتل شدند تا برای ساعت ۲۱:۳۰ یک خط تماس امن در اتاق ملاقات روحانی ایجاد کنند.»

این نویسنده در این گزارش آورده است: «ماموریت مکرون در نیویورک این بود که از ترامپ و روحانی در رابطه با طرح چهار‌بندی (فرانسه) برای شروع دیپلماسی و اجتناب از یک جنگ دیگر در خاورمیانه یک توافق شفاهی را تضمین کند.»

این روزنامه نگار تاکید می کند که «مکرون امیدوار بود که این تماس تلفنی زمینه را برای اولین دیدار بین یک رئیس‌جمهور آمریکا و یک رئیس‌جمهور ایران از زمان انقلاب ۱۹۷۹ ایجاد نماید. طرح چهار بندی مکرون، درخواست ترامپ برای بسط مفاد مرکزی و مسائل مهم توافق ۲۰۱۵ هسته‌ای (برجام) را پوشش می‌دهد. ایران متعهد به محدودیت‌های دائمی روی برنامه هسته‌ای خودش می‌شود. این طرح همچنین به درخواست ایران برای رفع تحریم‌هایی که سال گذشته آمریکا دوباره بر این کشور اعمال شدند، هم می‌پردازد و تهران قادر خواهد شد که صادرات نفتش را از سر بگیرد.

گزارشگر نیویورکر نوشت: «ترامپ مکرر در رابطه با علاقه خود برای دیدار با رهبران ایرانی سیگنال نشان داده است. او در جریان نشست‌های مجمع عمومی سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از طریق فرانسه پیغام‌هایی محرمانه ارسال کرد و خواستار ملاقات با روحانی شده بود.»

رایت در گزارش خود آورده است: «ایرانی‌ها اما اعتمادی به ترامپ ندارند. چهار روز قبل از حضور ترامپ در نیویورک (برای نشست مجمع عمومی)، دولت او دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران اعمال و این بار بانک مرکزی ایران را هدف قرار داده بود.»

رایتپ نوشت: «در پایان روز سه‌شنبه  روحانی در حالتی نبود که باور کند، ترامپ اولین گام را برخواهد داشت و درباره برداشتن تحریم‌ها قولی بدهد. وقتی مکرون وارد (هتل) شد، روحانی پیش‌تر به اتاق خوابش رفته بود. ظریف (وزیرخارجه ایران) بعدا به من گفت که این فقط یک بازی بود که ما را بدون ارائه تضمین‌هایی درباره اقدامات ترامپ، به یک دیدار بکشانند.» این روزنامه‌نگار آمریکایی ادامه داد: «به گفته منابع مطلع، تماس از طرف خط ترامپ ساعت ۹:۳۰ انجام شد. مکرون گوشی را برداشت اما روحانی هرگز از اتاقش بیرون نیامد.»

یک دیپلمات فرانسوی هم به نیویورکر اطلاع داد: «ما در چند ماه گذشته درحال کار بوده‌ایم و در نیویورک تلاش کردیم که ایران و آمریکا در ازای کاهش تحریم‌‌ها تعهدات جدیدی بپذیرند. ما اقداماتی فنی برای یک تماس تلفنی انجام دادیم اما چنین تماسی انجام نشد.»

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک