01:14 14 اوت 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
51173

تمام اقدامات تلافی جویانه عربستان پس از اتمام تحقیقات بر موضوع حملات به تاسیسات آرامکو صورت می گیرد.

به گزارش اسپوتنیک، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی در نیویورک اظهار داشت: عربستان سعودی هنوز محل پرتاب دقیق موشک هایی که به این کشور حمله کرده اند را پیدا نکرده است اما مطمئن است که کار ایران بوده است. 

وی گفت: "ما معتقدیم که ایران مسئولیت این حمله را بر عهده دارد ، زیرا سلاح ها ایرانی هستند. ما می دانیم که آنها از جنوب پرتاب نشده اند ، ما این را بر اساس دامنه برد سلاح ها حدس می زنیم. ما اعتقاد داریم که موشک از شمال ، قطعاً از شمال وارد کشور ما شده اند." وی در جلسه شورای روابط بین الملل در نیویورک گفت:  ما اکنون در حال بررسی بر روی این موضوع هستیم.

وی یادآور شد: کارشناسان سازمان ملل و تعدادی دیگر از کشورها مشغول به کار بر روی این موضوع هستند و به محض اتمام کار آنها ، عربستان سعودی بیانیه ای را صادر می کند که در آن حمله کننده مشخص خواهد شد.

وزیر امور خارجه عربستان در پاسخ به این سؤال كه چرا سعودی ها بلافاصله به حمله ایران پاسخ نداد ، تأكید كرد كه تمام اقدامات تلافی جویانه پس از اتمام تحقیقات صورت می گیرد.

الجبیر گفت: "ما می خواهیم مطمئن باشیم که دقیقاً چه اتفاقی افتاده است ، این (حمله) از کجا بوده است ، ما می خواهیم حمایت بین المللی را بدست آوریم و می خواهیم همه گزینه ها را بررسی کنیم: دیپلماتیک ، اقتصادی و نظامی و سپس تصمیم می گیریم".

شایان ذکر است، در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پومپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات این موضوع را اکیدا رد کرده است. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است، حتی خسارات حمله به آرامکو، بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 خواهد بود. وزیر انرژی عربستان سعودی در تاریخ 17 سپتامبر اعلام نمود که با توجه به استفاده از ذخایر نفتی ، منابع نفت تولیدی عربستان به سطح پیشین خود باز گشته است.

 

مرتبط:

روحانی: یمنی ها با حملات پهپادی و موشکی به عربستان، آمریکایی ها را تحقیر کردند
پیام بسیار مهم ایران به عربستان و آمریکا
نقشه محل استقرار سامانه هوایی پاتریوت در عربستان سعودی + داده نمایی
آغاز رزمایش عربستان سعودی با حضور کشورهای حوزه دریای سرخ
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک