13:33 11 ژوئیه 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 32

وزیر دفاع ایران، شرکت ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان را رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، امیر حاتمی وزیر دفاع ایران در مورد حملات نیروهای یمنی به تاسیسات نفتی آرامکو گفت: موضوع بسیار روشن است یک درگیری بین دو کشور اتفاق افتاده است. یک طرف درگیری یمنی ها هستند که به صراحت اعلام کردند این کار را انجام داده‌اند. 

حاتمی در پایان خاطرنشان کرد: منطق کار هم روشن است کشوری که سالیان سال تحت حملات شدید بوده و تعداد زیادی تلفات داده و همین طور در اثر محاصره کاملا وضعیت‌اش مشخص است این عملیات را انجام داده است، به لحاظ نظامی حدود دو سال قبل یمنی ها چنین عملیاتی را انجام داده بودند و به یک فرودگاه در امارات حمله کرده و موشک با برد ۱۲۰۰ کیلومتر شلیک کرده بودند.

شایان ذکر است، در تاریخ 14 سپتامبر 2019، پالایشگاه های شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفته شده است. اما ائتلاف عربی در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان متهم كرده است. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پومپئو نیز ایران را مقصر دانسته است. ایران این موضوع را اکیدا رد کرده است.

براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی (IEA)، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است، حتی بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 را در بر دارد. 

 

مرتبط:

اظهارات عجیب وزیر انرژی عربستان درباره حملات به پالایشگاه آرامکو
آماده باش ارتش آمریکا پس از حمله به عربستان
آمریکا قرار است شواهد دست داشتن ایران در حمله به عربستان را نشان دهد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک