11:22 07 ژوئیه 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 06

مقامات رسمی برخی کشورهای اروپایی، از افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم ابراز نگرانی کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، مقام‌های رسمی کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه در واکنش‌های مختلف نسبت به تصمیمات جدید ایران درباره کاهش تعهدات برجامی ابراز نگرانی کردند و از ایران درخواست کردند که هرچه سریعتر تمام فعالیت‌های خود را متوقف کند و به حالت قبل باز گرداند. 

مقام‌های دولت ایران یکشنبه اعلام کردند تهران سطح غنی‌سازی خود را از 3.67 درصد به 5 درصد افزایش خواهد داد. «عباس عراقچی»، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: «در گام دوم نسبت به تعهد خود در میزان درصد و غلظت غنی‌سازی اعلام عدم پایبندی می‌کنیم».

ساعاتی پس از این نشست وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد که «کاملا به توافق هسته‌ای ایران متعهد بوده» و از ایران خواست که فورا تمامی فعالیت‌های مغایر با تعهدات خود را متوقف کند و به وضعیت پس از برجام باز‌‌‌‌گرداند.

آلمان، با انتشار بیانیه‌ای به شدت از این اقدام ایران ابراز نگرانی کرد.

ایران پیش از این اعلام نمود که مرحله دوم کاهش تعهدات مربوط به توافق هسته‌ای را به دلیل اینکه کشورهای عضو برجام نتوانستند طی 60 روز نیازهای تهران از جهت اقتصادی را برآورده کنند، اغاز می نماید. تهران اعلام کرد که روند غنی‌سازی اورانیوم را در سطحی بالاتر از 3.67٪ (سطح پیش بینی شده در برجام) آغاز می‌کند.

مرتبط:

مهلت 60 روزه ایران به کشورهای عضو برجام برای برداشت گام سوم
ابراز تاسف اتحادیه اروپا از تصمیم ایران مبنی بر کاهش تعهدات در برجام
ابراز نگرانی اروپایی‌ها درباره عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف تعیین‌شده برجام
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک