04:44 23 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 27

وزرای امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه و سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا بیانیه‌ای مشترک در واکنش به عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف تعیین‌شده در برجام صادر کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنيم، یک روز پس از تأیید رسمی عبور ذخایر اورانیوم ایران از سقف تعیین‌شده در برجام یعنی 300 کیلوگرم، وزرای امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی با انتشار بیانیه‌ای مشترک نگرانی خود را از اقدام اخیر ایران ابراز داشتند. 

در بیانیه دیپلمات‌های ارشد این سه کشور آمده است: "وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس و نماینده عالی اتحادیه اروپا به‌شدت از اینکه ایران از محدودیت ذخایر اورانیوم  ذیل برجام عبور کرده است ، نگرانند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اطلاعات را تأیید کرده است". طرف‌های اروپایی در ادامه این بیانیه اعلام کرده‌اند: «ما دائماً و صراحتاً گفته‌ایم که تعهد ما به توافق هسته‌ای به رعایت کامل آن از سوی ایران بستگی دارد. ما از این اقدام ایران متأسفیم و از ایران می‌خواهیم که از این گام برگردد و از اقدامات بیشتری که منجر به تضعیف برجام می‌شوند، بپرهیزد". شایان ذکر است که در تاریخ 8 مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. در طی سال گذشته، آمریکا تلاش کرد تا خرید نفت ایران را به صفر برساند. در سالگرد خروج امریکا از برجام، ایران اعلام نمود که اکنون حق خود می داند به برخی از تعهدات خود در قالب برجام عمل ننماید.

مرتبط:

ارزیابی ایران از نشست کمیسیون مشترک برجام
درخواست اروپا از ایران: از برجام خارج نشوید!
بازگشت به برجام صداقت سنج آمریکاست
بدعت جدید اروپایی ها در برجام
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک