01:23 28 اکتبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 66

مشعل لایتنینگ بیت کوین با وجود تحریم ها چند روز پس از شکایت شرکت کنندگان این ابتکار از سانسور به ایران رسید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «توییتر»، مشعل لایتنینگ با استفاده از بیت کوین و شبکه «Lightning Network» به ایران منتقل شد.

در چارچوب فرایند مشعل لایتنینگ، کاربران به معاملات در شبکه لایتننیگ می پردازند. در این فرایند کاربران می توانند با استفاده از بیت کوین حساب خود را افزایش بدهند و آن را منتقل کنند. پس از استارت این ابتکار در ماه ژانویه سال 2019، درماه فوریه مدیر عامل «توییتر» از آن حمایت کرد. بیش از 230 نفر در این فرایند شرکت کردند.

مشعل لایتنینگ بیت کوین، در روز 2 مارس به ایران رسید. این خبر را ضیا صدر، کارشناس ایرانی بیت کوین در حساب توییتر خود اعلام کرد.

چند هفته قبل حرکت و جنبشی بزرگ در شبکه اجتماعی توییتر تحت عنوان «مشعل لایتنینگ (Lightning Torch) به راه افتاد. ماجرا از این قرار است که افراد با دریافت این مبلغ و افزودن10 هزار ساتوشی به آن، تراکنش را با فردی که به او اعتماد دارند انجام می‌‌دهند تا حرکت به صورت زنجیره‌وار ادامه پیدا کند. قضیه زمانی حالت جدی‌تری به خود گرفت که چهره‌ها و شرکت‌های شناخته شده‌ای نظیر جک دورسی، مدیرعامل توییتر و شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری فیدلیتی نیز وارد این بازی شدند. این حرکت در جهت افزایش مقبولیت هر چه بیشتر شبکه لایتنینگ صورت گرفته است.

ضیا صدر به عنوان یکی از چهره‌های ایرانی فعال در زمینه بیت کوین، در تلاش بود تا با دریافت این مشعل یا به عبارتی همان تراکنش، ایران را نیز به جمع کشورهایی که مشعل لایتنینگ از آن‌ها عبور کرده، اضافه کند. با این حال همانطور که قبلا گزارش کردیم، در ابتدا، ترس از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های ایالات متحده مانع از آن شد تا این مشعل وارد ایران شود و کسی داوطلب دادن این مشعل به یک ایرانی نمی‌شد. اما آقای ضیا صدر به تلاش خود برای گرفتن مشعل لایتنینگ ادامه داد تا سرانجام توانست با استفاده از یک واسطه مشعل را دریافت کند.

در نهایت یک اکانت توییتری واقع در ولز بریتانیا با نام کاربری bitgeiniog، در اقدامی داوطلبانه نقش واسطه را بازی کرد و با دریافت مشعل لایتنینگ از بیت کوین مگزین، آن را به ضیا صدر تحویل داد. این خبر بازتاب گسترده‌ و مثبتی در رسانه‌های خارجی داشت.

​تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا باعث شده تا افراد آمریکایی که بدون داشتن مجوز از دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا اقدام به ارسال پول به ایران می‌کنند، با خطراتی مواجه شوند. از این رو بیت کوین به عنوان یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای انتقال وجه به کشورهای تحت تحریم محسوب می‌شود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک