14:22 11 دسامبر 2019
زمان گزارش ۱۰۰روز کار روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران

پس از 5 سال، روحانی به عراق می رود

© AP Photo / Ebrahim Noroozi
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 40

پس از ۵ سال؛ سفر روحانی به بغداد قطعی شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، حسن روحانی ۲۰ اسفند به عراق سفر می‌کند، سفری که مقدمات آن را همتی، زنگنه، ظریف و عراقچی آماده کرده اند.  یک هیئت بلندپایه از ایران نیز به همراه روحانی در این سفر حضور خواهند داشت.

پیش از این، «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق سه ماه پیش 26 آبان‌ماه به تهران سفر کرده بود. 

به گفته رئیس‌جمهور روحانی روابط اقتصادی ایران و عراق در حدود 12 میلیارد دلار است و با تصمیم دو کشور قرار است سقف این روابط به مرز 20 میلیارد دلار برسد. انجام این سفر می‌تواند دو کشور را برای رسیدن به این هدف مشترک نزدیک‌ کند.

وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف درخصوص جزئیات سفر رئیس‌جمهور به عراق نیز گفته است:‌ این سفر به دعوت رسمی طرف عراقی و در پاسخ به سفر مقامات این کشور به تهران انجام خواهد شد.

 پیش از این در خبرها امده بود که یک مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با العربیه.نت گفت دولت اقلیم کردستان عراق با صدور فرمانی صادرات نفت خام خود به ایران متوقف ساخت. اضافه بر این عواد العوادی، نماینده سابق در پارلمان عراق و عضو کمیته نفت و انرژی این کشور نیز به «العربیه. نت» گفت خطوط لوله انتقال نفت میان اقلیم کردستان به سوی ایران وجود ندارد و انتقال تمامی نفت صادراتی از طریق تانکرها انجام می‌شود.
وی همچنین تاکید کرد که دولت محلی اقلیم کردستان عراق به شدت از سوی ایالات متحده آمریکا تحت فشار است تا صادرات نفت خود و مشتقات آن از و به ایران را هماهنگ با تحریم‌های اعمال شده واشینگتن علی تهران، متوقف سازد.

مرتبط:

معاون وزیر امور خارجه ایران: تشابه سازی ایران و عراق در سناریوی آمریکا باطل است
جاسوس های اسرائیلی، نفوذ ایران در عراق را تهدید ارزیابی می کنند
توافق ایران و عراق برای مبادله با ریال و دینار
عراق خاستگاهی برای تعدی به ایران نخواهد شد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک