02:14 26 آوریل 2019
جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا

رقابت ناعادلانه روسیه و چین در آفریقا

© Sputnik / Alexey Vitvitsky
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 311

بولتون دوباره دست به اتهام زد.

به گزارش اسپوتنیک، جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که روسیه و چین  به عنوان رقبای ایالات متحده در آفریقا از روش های ناعادلانه ای برای رقابت در آفریقا استفاده می کنند و علیه منافع ملت های آن قاره عمل می کنند.

بولتون در «هریتیج فاندیشن» در واشنگتن با معرفی استراتژی جدید آمریکا در آفریقا گفت:«کشورهای بزرگ رقیب آمریکا، یعنی چین و روسیه  نفوذ سیاسی و مالی خود را در سراسر آفریقا گسترش می دهند. آنها در کشورهایی آفریقایی دست به سرمایه گذاری می زنند تا به برتری برسند و آمریکا را در این رقابت کنار بزنند».

به گفته جان بولتون، سرمایه گذاری چین طی سال های 2017-2016 میلادی 6 میلیارد و 400 میلیون دلار بوده است.

بولتون در ادامه افزود:«چین از روش هایی مانند رشوه دادن،توافقنامه اوپک، سوء استفاده استراتژیکی از بدهی ها برای بدام انداختن کشورهای آفریقایی استفاده می کند تا آنها تحت کنترل پکن قرار داشته باشند».

مشاور امنیت ملی آمریکا اتهام مشابهی در رابطه با روسیه مطرح کرد و گفت:«روسیه در سراسر آفریقا از تماس های سیاسی و اقتصادی خود بدون احترام قائل شدن برای حاکمیت قانون و حکومت شفاف استفاده می کند. روسیه مثل همیشه  اسلحه و مواد انرژی زا را در عوض «رأی» کشورهای آفریقایی در سازمان ملل متحد می فروشد. آن ها «رأی» های هستند که «نظامیان» را در حکومت نگه می دارند و صلح و امنیت را از بین برده و در تضاد با  منافع اصلی ملل آفریقا قرار دارد».

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود که بطورکلی رفتار روسیه و چین «تهدید واقعی برای منافع ملی آمریکاست».

وی متذکر شد که آمریکا برخلاف روسیه و چین،  تنها چیزی که از شرکای آفریقایی خود می خواهد «مشارکت و نه اطاعت» است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک