23:00 16 ژوئن 2019
لاوروف: دیدار وزرای خارجه کشورهای حاشیه خزر در هفته های آینده

روسیه و پيشبينى مسابقه تسلیحاتی جدید

© Sputnik / Vitaliy Belousov
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 61

سرگی لاوروف از عملی شدن خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد، انتقاد نمود.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر امور خارجه روسیه در برنامه تلوزیونی "مسکو کرملین پوتین "در کانال" روسیه 1 اعلام نمود که احتمال خروج واشنگتن از معاهده منع موشک های میان برد، می تواند منجر به یک مسابقه تسلیحاتی جدید شود.
به گفته وزیر امور خارجه روسیه، تصمیم آمریکا به خروج از پیمان INF اعلام شده است و خیلی زود رسمی و اجرا خواهد شد، که در دیدار رئیس جمهور ولادیمیر پوتین با جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده اعلام شد. لاوروف گفت: "این واقعیت که این تصمیم نهایی شده و در حال اجرا می باشد واقعیت عینی برای ما است، این (تصمیم) بسیار بد است."

نابودی پهپاد ترکیه در عفرین سوریه
© Photo / Sputnik Türkiye / Hikmet Durgun

لاروف گفت، اگر آمریکا قرارداد تسلیهلات پیشرفته استراتژیک را که در سال 2021 منقضی می شود را تمدید ننماید، پس در دنیا هیچ چارچوبی قانونی برای محدود کردن مسابقه تسلیحاتی وجود نخواهد داشت. وزیر امور خارجه روسیه به نقل از سخنان پوتین یادآور شد که روسیه مجبور خواهد شد که در نهایت به تغییرات نامطلوب در وضعیت استراتژیک پاسخ دهد، اما هرگز آن را بیش از حد پرهزینه نمی کند.
گفتنی است، پیمان موشک های میان برد و موشک های برد کوتاه 8 دسامبر 1987 در زمان سفر میخائیل گورباچف به واشنگتن به امضا رسید. برای نخستین بار موشک هایی با برد از 500 تا 1000 و از 1000 تا 5000 کیلومتر شامل کاهش شدند از جمله موشک های نوع «ار-12 و ار-14» که اتحاد شوروی در سال 1962 در کوبا مستقر کرده بود و بحران کارائیب را دامن زد.
در ماه مه 1991 این پیمان کاملا اجرا شد و تا آن زمان اتحاد شوروی 1752 موشک بالستیکی و بالدار زمین پایه را نابود کرده بود و آمریکا 859 موشک از این نوع را. این سند نامحدود است. در عین حال هر یک از طرفین این قرارداد می تواند بطور یکجانبه با ارائه ثبوت قانع کننده در باره ضرورت خروج از آن از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد خارج شود.

مرتبط:

آمریکا: قلب روسیه در تیررس موشک‌های چین است
آیا هدف خروج آمریکا از قرارداد منع موشکهای میان برد، روسیه نیست؟
انگیزه آمریکا برای خروج از توافق نابودی موشک ها با روسیه
ادعای ترامپ درباره پیشی گرفتن ارتش فضایی آمریکا از روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک