دیدار احتمالی روحانی و ترامپ در نیویورک

آيا روحانى پيشنهاد ديدار با ترامپ را داده است؟

© AFP 2019 / Atta Kenare
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
2714

نیکی هیلی می گوید که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران درخواست ديدار با دونالد ترامپ را نموده است.

به گزارش اسپوتنيک به نقل از سخنان نيکى هیلى نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه سفر به نيويورک درخواست ديدار با دونالد ترامپ رئيس جمهور آمریکا را نموده است.

هيلي گفت: "البته، روحانی درخواست ديدار با ترامپ را مطرح نموده است، حالا همه چيز به رئيس جمهور (دونالد ترامپ) بستگی دارد و به او وابسته است".

گفتني است، روز چهارشنبه، برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در ایران گفت که ایالات متحده امیدوارم به امضای توافق با ایران است. اين توافقنامه شامل برنامه هسته ای و بالستیک این کشور مي باشد. به گفته وی، ایالات متحده همچنان به گفتگو و همکاري هاي خود با متحدانش چون روسیه و چین ادامه مي دهد. اين تفاهم نامه جديد بايد شامل "برنامه هسته ای و بالستیک" باشد، زیرا این مسائل را نمي توان جدا از هم تصور کرد. او گفت که رئیس جمهور آمریکا و وزیر امور خارجه آمريکا پيش از اين به طور واضحح درخصوص آمادگی برای مذاکره با ایران سخن گفته اند، اما تهران این پیشنهاد را رد.

ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد.

تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. تحریم های نفتی ایران نیز در ماه نوامبر سال 2018 به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصدارد اقداماتی را در برابر کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد. بقیه تحریم های آمریکا از 5 نوامبر اجرا خواهند شد.

در تاریخ 8 ماه مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و احیای تحریم ها ی این کشور علیه تهران را را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

از زمان خروج آمریکا از برجام تقریبا 100 شرکت خارجی از خاتمه فعالیت خود در ایران خبر داده اند.

مرتبط:

ترامپ به دنبال دیدار و دیالوگ با روحانی است
روحانی، ترامپ را متهم به ایجاد جنگ روانی علیه مردم ایران کرد
پاسخ روحانی به تحریم های جدید ترامپ علیه ایران
احتمال ديدار روحانی و ترامپ در نیویورک
پیام روحانی به ترامپ: با دم شیر بازی کنی، پشیمان می شوی
روحانی با ترامپ در فرماتی شبیه اجلاس سنگاپور ملاقات نخواهد کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک