20:58 14 نوامبر 2019
واکنش ولادیمیر پوتین در خصوص حادثه هواپیمای نظامی روسیه در سوریه

واکنش ولادیمیر پوتین در خصوص حادثه هواپیمای نظامی روسیه در سوریه

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
51121

ولادیمیر پوتین خواست که حادثه سقوط هواپیمای ایل-20 در سوریه را با حادثه از بین رفتن هواپیمای سوخو-24 توسط نظامیان ترکیه با هم مقایسه نشود.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین در کنفراس خبری در خصوص نتایج مذاکرات با نخست وزیر مجارستان گفت: " در آن زمان جنگنده ترکیه عمدا هواپیمای ما را از بین برد. در اینجا به احتمال زیاد حادثه ای اتفاقی و غم انگیز بوده است برای آنکه جنگنده ی اسرائیلی هواپیمای ما را نابود نکرده است. "
به گفته ی رئیس جمهور، روسیه امنیت بیشتر نظامیان خود در سوریه را خواستار است.
رئیس دولت افزود: " وقتی مردم را می کشند به ویژه در شرایط غم انگیز این همیشه ناراحت کننده است ، این ناراحتی برای همه ما ، برای کشور و برای خانواده و نزدیکان کشته شدگان است. من در این ارتباط البته با وابستگان آنها ابراز همدردی می کنم."
وزارت دفاع روسیه اطلاع داد که 17 سپتامبر در ساعت 23.00 به وقت مسکو ، ارتباط با هواپیمای روسی ایل-20 که به پایگاه خود در حیمیم برمی گشت، قطع شد. این هواپیما در فاصله ی 35 کیلومتری ساحل دریای مدیترانه پرواز می کرد. وزارت دفاع روسیه اطلاع داد که تقریبا در همان لحظه چهارجنگنده اف-16 اسرائیلی به تاسیسات سوری در لاذقیه حمله کردند. براساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، جنگنده های اسرائیلی ، هواپیمای روسی را مخفی کرده و آنرا در معرض شلیک سیستم ضد هوایی سوریه قراردادند. در نتیجه ایل-20 با شلیک سیستم موشکی اس-200 سوریه از بین رفت. 15 نظامی روسی در این هواپیما بودند. وزارت دفاع روسیه خاطر نشان نمود که هواپیماهای اسرائیلی شرایط خطرناکی را در منطقه لاذقیه ایجاد کرده اند، سیستم هدایت هوایی اسرائیل ممکن نبود که ایل-20 را ندیده باشد. در ضمن اسرائیل به فرماندهی ارتش روسیه در سوریه در خصوص عملیات برنامه ریزی شده در منطقه لاذقیه اطلاع نداده بود. وزارت دفاع روسیه اقدام تحریک آمیز اسرائیل را ، خصمانه نامیده و حق خود می داند که پاسخ مناسب به آن دهد.

مرتبط:

اخبار لحظه به لحظه : سقوط هواپیمای نظامی روسیه در سوریه
شایگو: مقصر اصلی سقوط هواپیمای روسیه در سوریه ، اسرائیل است
احضار سفیر اسرائیل به وزارت خارجه روسیه
گم شدن هواپیمای روسیه با 14 مسافر در آُسمان سوریه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک