19:14 22 ژانویه 2018
  عربستان دشمن اسرائیل نیست

  عربستان دشمن اسرائیل نیست

  © Sputnik/ Vladimir Astapkovich
  سیاسی
  دریافت لینک کوتاه
  0 12

  رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل از منافع مشترک بین این کشور و عربستان سخن گفت و تصریح کرد که ریاض دشمن تل‌آویو به شمار نمی‌رود.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، عاموس یادلین رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل و رئیس کنونی مرکز مطالعات امنیت (INSS) این کشور گفت: ابزارها و ادوات نظامی که عربستان در قالب قرارداد بزرگ تسلیحاتی با آمریکا دریافت خواهد کرد، خطری برای اسرائیل به شمار نمی‌رود.
  یادلین در گفت‌وگو با روزنامه اسرائیلی هاآرتص افزود: مانند هر مسئله امنیتی، جنبه‌های زیادی وجود دارد که برخی مثبت و برخی خطرناک است.
  وی تصریح کرد: باید در وهله اول در این قرارداد سلاح، به منافع مشترکی که بین اسرائیل و عربستان در قبال تهدیدهای مرکزی در خاورمیانه ایجاد شد، نگاه کنیم.
  یادلین با بیان اینکه "عربستان امروز یک دشمن مؤثر برای اسرائیل نیست"، در عین حال افزود: کشوری مثل عربستان با مشکل ثبات مواجه است. در صورت وقوع تغییری در حکومت این کشور، این سلاح‌ها در دستان رژیمی با خصومت بیشتر درقبال اسرائیل قرار خواهد گرفت و اما این احتمال زیاد نیست.
  یادلین گفت: در این وضعیت، آمریکا تحویل قطعات یدکی و مشاوره به عربستان را قطع خواهد کرد و فعالیت کادر پروازی خارجی متوقف خواهد شد.
  این روزنامه همچنین به نقل از برخی منابع در دستگاههای امنیتی اسرائیل نوشت: این دستگاهها به عربستان به‌عنوان کشوری نگاه می‌کنند که "تهدید مستقیمی" برای اسرائیل به شمار نمی‌رود و در جرگه مصر قرار می‌گیرد که در سالهای اخیر از سلاح‌های پیشرفته غربی برخوردار می‌باشد اما با اسرائیل "توافقنامه صلح" امضا کرده است.

  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک