22:09 19 نوامبر 2018
وزیر ترکیه : بحران بین ترکیه و روسیه تا ماه مارس فیصله می یابد

وزیر ترکیه : بحران بین ترکیه و روسیه تا ماه مارس فیصله می یابد

© AFP 2018 / Ozan Kose
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
3322

بحران در ارتباطات بین ترکیه و روسیه که به خاطر نابودی بمب افکن سوخو-24 نیروی هوایی روسیه در سوریه اتفاق افتاد ممکن است تا ماه مارس سال 2016 بهبود یابد. بیولنت تفنگ چی وزیر تجارت و گمرگ ترکیه در مصاحبه ای با روزنامه Habertürk این مطلب را عنوان نمود.

وی گفت: " هر کاری که به ما مربوط است انجام می دهیم تا ملت ترکیه و روسیه خسارت نبینند. تصور می کنیم که بحران برای مدت طولانی ادامه نیابد و در ماه فوریه یا مارس از شدت آن کاسته خواهد شد.
به گفته وزیر این روزها حجم کالاهایی که از گمرک روسیه بازمی گردند کمتر شده است. وی اطلاع داد: " امروز از روسیه یک هواپیما و 27 کشتی را برگردانده اند."
تفنگ چی افزود: " اوضاع به تدریج به حالت عادی بازخواهد گشت."

هواپیمای بمب افکن سوخو24 روسیه 24 نوامبر توسط دو فروند جنگنده ترکی ف-16 بر فراز سوریه سرنگون شد و در چهار کیلومتری مرز ترکیه به زمین افتاد. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه این حادثه را "خنجر زدن از پشت" از سوی همدستان تروریست ها نامید. ترکیه می گوید هواپیمای روسی پس از ورود به حریم هوایی این کشور سرنگون شده بود. با این حال ستاد مشترک ارتش روسیه با استناد به اطلاعات به دست آمده از پدافند هوایی سوریه اعلام کرد این هواپیما از مرز هوایی ترکیه عبور نکرده بود و بررسی های پنتاگون نیز گواهی از این امر می دهد. اولگ پاشکوف، یکی از خلبانان هواپیمای سرنگون شده حین فرود با چتر مورد اصابت رگبار گلوله های تروریست ها قرار گرفت و کشته شد. کونستانتین موراختین، خلبان نجات یافته به روزنامه نگاران گفت هواپیما وارد حریم هوایی ترکیه نشده بود و طرف ترکیه هیچ هشداری به هواپیما نداده بود.

برچسب:
ترکیه, روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک