19:28 15 دسامبر 2018
اردوغان: ترکیه خواهان ادامه مناسبات استراتژیک با روسیه است

اردوغان: ترکیه خواهان ادامه مناسبات استراتژیک با روسیه است

© AP Photo / Francois Mori
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
3013

کانال هابرتورک به نقل از رییس جمهور ترکیه می نویسد: «ترکیه در مناسبات خود با روسیه به دنبال اختلاف نیست». اردوغان می گوید: «ما نمی خوایم اختلاف وجود داشته باشد. ما می خواهیم مناسبات استراتژیک دو کشور به شکل قبل ادامه پیدا کند. ما در طول 11-10 سال گذشته ارتباطات خوبی داشتیم و می خواهیم به همین صورت ادامه پیدا کند».

اردوغان می گوید که «درک این مساله برایش سخت است که برخی ناظران بر چه اساسی حادثه منهدم شدن هواپیمای سوخو-24 روسیه را تله مصنوعی برای دو کشور عنوان می کنند».
وی در ادامه توضیح می دهد: «دلیل وقوع این حادثه ورود هواپیما به منطقه ممنوعه و پاسخ ندادن به هشدارها بوده. خلبان به هشدارها توجه نکرده است. در این وضعیت خلبانان ما وظیفه خود را انجام می دهند. این حادثه به خاطر اشتباه خلبان رخ داده است».
رییس جمهور ترکیه می گوید که «نباید این حادثه را به روابط استراتژیک دو کشور ارتباط داد. من مایل هستم که شرایط به زودی اصلاح شود».

هواپیمای بمب افکن سوخو24 روسیه 24 نوامبر توسط دو فروند جنگنده ترکی ف-16 بر فراز سوریه سرنگون شد و در چهار کیلومتری مرز ترکیه به زمین افتاد. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه این حادثه را "خنجر زدن از پشت" از سوی همدستان تروریست ها نامید. ترکیه می گوید هواپیمای روسی پس از ورود به حریم هوایی این کشور سرنگون شده بود. با این حال ستاد مشترک ارتش روسیه با استناد به اطلاعات به دست آمده از پدافند هوایی سوریه اعلام کرد این هواپیما از مرز هوایی ترکیه عبور نکرده بود و بررسی های پنتاگون نیز گواهی از این امر می دهد. اولگ پاشکوف، یکی از خلبانان هواپیمای سرنگون شده حین فرود با چتر مورد اصابت رگبار گلوله های تروریست ها قرار گرفت و کشته شد. کونستانتین موراختین، خلبان نجات یافته به روزنامه نگاران گفت هواپیما وارد حریم هوایی ترکیه نشده بود و طرف ترکیه هیچ هشداری به هواپیما نداده بود.

مرتبط:

افشای بازی خطرناک اردوغان
اشتباه راهبردی اردوغان در تحریک روسیه برای ارائه شواهد خرید نفت از داعش – قسمت سوم
سیاستمدار آلمانی: تا موقعی که اردوغان پدرخوانده تروریست ها باشد، نباید با وی سروکار داشت
ویکی لیکس: انگیزه های اردوغان برای منهدم کردن هواپیمای سوخوی روسیه
برچسب:
رجب طیب اردوغان, روسیه, ترکیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک