سیاسی
دریافت لینک کوتاه
1437

سایت ویکی لیکس می نویسد که شش هفته پیش از منهدم شدن هواپیمای سوخو 24 روسیه در مرز سوریه با ترکیه، یکی از اعضای حزب رییس جمهور اردوغان درباره برنامه های دولت و حمله به هواپیماهای روسی سخن گفته بود.

این شخص که خود را فواد آونی معرفی می کند در صفحه تویتر خود روز 11 اکتبر نوشت: «یزید (منظور مقایسه کردن اردوغان با یزید خلیفه اسلامی است) از انتخاب هراس دارد و به این فکر افتاده که علاوه بر جنگ افروزی، هواپیماهای روسی را نیز منهدم کند و این کشور را به ورطه جنگ و درگیری بیندازد». فواد آوین خود را به عنوان یکی از اعضای حزب عدالت و توسعه معرفی می کند که بنیانگذار آن اردوغان است.

 هواپیمای بمب افکن سوخو24 روسیه 24 نوامبر توسط دو فروند جنگنده ترکی ف-16 بر فراز سوریه سرنگون شد و در چهار کیلومتری مرز ترکیه به زمین افتاد. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه این حادثه را "خنجر زدن از پشت" از سوی همدستان تروریست ها نامید. ترکیه می گوید هواپیمای روسی پس از ورود به حریم هوایی این کشور سرنگون شده بود. با این حال ستاد مشترک ارتش روسیه با استناد به اطلاعات به دست آمده از پدافند هوایی سوریه اعلام کرد این هواپیما از مرز هوایی ترکیه عبور نکرده بود و بررسی های پنتاگون نیز گواهی از این امر می دهد. اولگ پاشکوف، یکی از خلبانان هواپیمای سرنگون شده حین فرود با چتر مورد اصابت رگبار گلوله های تروریست ها قرار گرفت و کشته شد. کونستانتین موراختین، خلبان نجات یافته به روزنامه نگاران گفت هواپیما وارد حریم هوایی ترکیه نشده بود و طرف ترکیه هیچ هشداری به هواپیما نداده بود.

مرتبط:

اردوغان: ترکیه مایل است از تنش با روسیه پس از سرنگونی سوخو 24 دوری کند
پوتین: ترکیه سوخو 24 را برای تامین امنیت صادرات نفت داعش سرنگون کرد
هواپیمای حامل پیکر خلبان سوخو – 24 از ترکیه به روسیه منتقل می شود
ژنرال روسی: طبق اطلاعات ارتش سوریه هواپیمای اف 16 ترکیه از فاصله 5 تا 7 کیلومتری و در خاک سوریه به سوخو 24 حمله کرده است
برچسب:
ویکی لیکس, ترکیه, روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک