03:42 17 ژانویه 2019
مقام روسی: تحویل اس300 به ایران تامین کننده امنیت تاسیسات اتمی صلح آمیز خواهد بود

مقام روسی: تحویل اس300 به ایران تامین کننده امنیت تاسیسات اتمی صلح آمیز خواهد بود

© Sputnik / Alexey Danichev
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 62

ضمیر قبولوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان و مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه گفت تحویل سامانه های موشکی اس300 به ایران تامین کننده امنیت تاسیسات اتمی صلح آمیزی خواهد بود که روسیه در احداث آنها کمک می کند.

آقای قبولوف ضمن اعلام این مطلب گفت:" اگر ایران سامانه های اس300 را دریافت کند، عالی خواهد بود. این سلاح مطلقا تدافعی است که امنیت از جمله امنیت تاسیسات اتمی صلح آمیزی را تامین می کند که روسیه در احداث آنها در ایران کمک می کند".
میخائیل بوگدانوف، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور خاور نزدیک و آفریقا و معاون وزیر امور خارجه روسیه به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری روسی "ریانووستی" اعلام کرد مسکو و تهران درباره تحویل سامانه موشکی پدافند هوایی اس 300 به ایران به توافق رسیده و این مساله خاتمه یافته و فقط بررسی جزئیات فنی آن در پیش است.
قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 " دمیتری مدودف" رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 ژوئن سال 2010 میلادی"، از جمله تحویل سیستم های اس ـ 300 را ممنوع کرد. مسکو قرارداد تحویل سامانه های "اس-300" را در سپتامبر همان سال لغو کرد.
دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل "اس-300 " از شرکت روسی "روس آبارون اکسپورت " به دادگاه بین المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای 4 میلیارد دلار غرامت نمود که اکنون دو طرف در حال مذاکره درباره پس گرفته شده این شکوائیه هستند..
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز دوشنبه 13 آوریل امسال با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سیستم های موشکی پدافند هوایی اس-300 را به ایران لغو کرد.
سیستم های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. سیستم "اس-300" می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند.

مرتبط:

خشم پنتاگون به خاطر جلوگیری اس 300 از حمله ناگهانی آمریکا به ایران
واکنش لاوروف به اظهارات آمریکا در باره معامله اس 300
آیا مشکل اس -300 روسیه و ایران حل شده است؟
عاقبت موشکهای اس 300 به ایران می آیند؛ گفتگو با دکتر محمود شوری
توافق مسکو و تهران درباره تحویل اس 300 به ایران
وزیر دفاع ایران: قرارداد تحویل اس 300 تا هفته آینده با روسیه امضا می شود
برچسب:
اس - 300, وزارت خارجه روسیه, روسیه, ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک