13:14 20 فوریه 2019
آلکساندر گروشکو، نماینده دائم روسیه در ناتو

مقام روسی: ناتو به حصول پیشرفت در حل مساله اوکراین بی اعتنا است

© Sputnik / Grigory Sysoev
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 13

آخرین بیانات مقامات ناتو حاکی از آن است که این اتحادیه در دنیای واقعیات خاص خود زندگی کرده و به حصول پیشرفت در حل و فصل اوضاع دنباس بی اعتنا است.

آلکساندر گروشکو، نماینده دائم روسیه در ناتو در جریان برنامه ارتباط مستقیم ویدئویی مسکو ـ بروکسل که توسط خبرگزاری روسی "ریانووستی"ترتیب داده شده بود، ضمن بیان این مطلب گفت:" زبان بیانات کمیسیون های اوکراین و ناتو تا حد زیادی به منزله تکرار آن همان حرفهایی  می باشد که  ناتو قبلا طی ماه های اخیر زده است. متاسفانه ما می بینیم که ناتو در دنیای واقعیات خاص خود زندگی کرده و به حصول پیشرفت واقعی حاصله در هفته های اخیر در چارچوب گروه نورماندی بی اعتنا بوده و اطلاعات واقع بینامه را که همه ما از طریق سازمان امنیت و همکاری اروپا دریافت می کنیم، در نظر نمی گیرد ". گروشگو این سخنان را ضمن تفسیر نتایج نشست شورای وزیران امور خارجه ناتو در ترکیه ایراد کرد.

یادآور می شود مقامات اوکراین از ماه آوریل سال گذشته عملیات قهری در منطقه دنباس در شرق این کشور برای سرکوب ناراضیان از تغییر حکومت در کییف  به شکل کودتا را آغاز کرده اند که طبق آخرین آمار سازمان ملل باعث در جریان آن بیش از 6 هزار نفر کشته شده اند.

مردم دنباس (متشکل از استان های دونتسک و لوهانسک) نیروهای مسلح تشکیل داده و در برابر ارتش اوکراین مقاومت می کنند.

مساله حل و فصل بحران اوکراین در چارچوب های گوناگون از جمله در چارچوب گروه تماس در مینسک با میانجیگری روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا و دیدار سران  روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان (موسوم به گروه نورماندی) مورد بحث قرار می گیرد اما این بحران با وجود حصول توافقاتی در مینسک، پایتخت بلاروس در ماه فوریه امسال هنوزرفع نشده چون دولت اوکراین از اجرای این توافقات امتناع ورزیده است.

اجرای اصلاحات در قانون اساسی اوکراین و همچنین تصویب قانون دائمی درباره موقعیت حقوقی خاص برخی از نواحی استان های دونتسک و لوهانسک اوکراین از جمله مهم ترین اصول در توافقات ماه فوریه در مینسک هستند. در این توافقات گفته می شود تمرکز زدایی در اوکراین باید از طریق حصول توافق با نمایندگان این نواحی شرق اوکراین صورت بگیرد اما مقامات کییف می گویند قصد ندارند با آنها گفتگو کنند.

 

 

مرتبط:

نقض آتش بس در اوکراین ادامه دارد
چرا امریکا نگران اوکراین است؟
نشست مینسک، گام جدی به جلو برای حل بحران اوکراین
اکثریت روس ها غرب را در درگیری اوکراین مقصر می دانند
مرکل به دنبال اجرای توافقات مینسک در خصوص اوکراین است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک