19 مارس 2015, 10:51

نگاهی به مطبوعات،28 اسفند

نگاهی به مطبوعات،28 اسفند

ـ آغاز بهره برداری از فاز 12 پارس جنوبی

ـ ثبت جهانی فرش ساروق اراک

ـ بیشتر نقاط پرترافیک ایران تا سال آینده مجهز به اینترنت وای فای می‌شود

ـ بازداشت 60 نفر در حوادث چهارشنبه سوری در مشهد

روزنامه "اطلاعات بین المللی":

ـ بزرگترین و ایرانی‌ترین فاز گازی پارس جنوبی صبح روز سه شنبه با حضور رئیس‌جمهوری و مقامات ارشد نفتی کشور به بهره برداری رسید .
به گزارش خبرگزاری ایسنا، با بهره برداری از فاز 12 پارس جنوبی روزانه حدود 70 میلیون متر مکعب گاز به تولید گاز ایران اضافه شده است .
براساس این گزارش با بهره برداری از فاز 12 پارس جنوبی که برای توسعه آن 7.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم صورت گرفته است روزانه 18 میلیون دلار درآمد عاید کشور می‌شود .
بیژن زنگنه وزیر نفت بهره برداری از بزرگترین فاز پارس جنوبی را در آستانه 54 امین سالگرد ملی شدن صنعت نفت نشان از عزم ملی و کاری جهادی دانست و گفت: بهره برداری از هفت عرشه پارس جنوبی طی یک سال و نیم کاری است که حتی در زمان حضور شرکت‌های خارجی در کشور انجام نشده بود .

ـ محمد نادری رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی روز سه شنبه گفت: فرش ساروق اراک در سازمان جهانی مالکیت فکری ( ‏wipo ‏) به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسید .
محمد نادری افزود: آوازه فرش ساروق در بازارهای داخلی و خارجی بر هیچ کس پوشیده نیست، اما تولید این فرش فاخر توسط برخی از کشورهای دنیا از جمله چین سبب خدشه به هنر و فرهنگ کشورمان شده بود .
وی ادامه داد: با تلاش فعالان صنعت فرش کشور، نشان جغرافیایی فرش ساروق به ثبت جهانی رسید و پس از اعلام این ثبت جهانی، استفاده از ظرفیت‌های قانون کپی رایت برای تولید کنندگان فرش ساروق محفوظ خواهد بود .

روزنامه"اطلاعات":

ـ بیشتر نقاط پرترافیک ایران تا سال آینده مجهز به اینترنت وای فای می‌شود و کاربران می‌توانند از جمله در دانشگاهها ، ترمینال‌های بزرگ، میدان‌های بزرگ و معابر عمومی به راحتی با هر ابزاری که وای فای دارد به اینترنت وصل شوند .

به گزارش ایسنا، نصرالله جهانگرد رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن اعلام این مطلب با اشاره به عقب‌ماندگی‌های گذشته در زمینه فناوری اطلاعات، از برنامه‌های این وزارتخانه برای جبران وضع موجود خبر داد وگفت: در دنیا این امری محرز است که فناوری ارتباطات و اطلاعات، زیرساخت، ابزار و پیشران توسعه است.

روزنامه کیهان:

با تلاش ماموران اطلاعاتی ، یک محموله بزرگ قاچاق کالا و دارو به ارزش 400 میلیارد ریال در شهرستان خرمشهر ایران کشف و ضبط شد .

فرماندار خرمشهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: این محموله شامل پنج کانتینر 40 فوتی حاوی انواع داروی غیرمجاز و کالای قاچاق با عنوان کالای تجاری و صنعتی است.ولی‌الله حیاتی افزود: این کالاها و داروها از یکی از کشورهای خارجی وارد بندر خرمشهر شده بود و شرکت واردکننده سعی داشت این داروها را به صورت غیرقانونی در بازار داخلی کشور توزیع و به فروش برساند .
وی با بیان جزئیات کالاها و داروهای کشف شده افزود: این محموله شامل انواع قرص ترامادول، قرص ریلایف، قطره چشم، کپسول‌های هورمونی، قرص کلد اوت فورت، ژل موضعی و آمپول تروبیون و نیز مقادیر زیادی پتوی مسافرتی است .

سایت"عصر ایران":

فرمانده انتظامی مشهد گفت: 60 نفر که در حوادث چهارشنبه آخر سال مزاحمتهای شدیدی را برای شهروندان ایجاد کرده بودند در این شهر دستگیر شدند .

سرهنگ حجت نیکمرام روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران پیرامون برخی حوادث چهارشنبه آخر سال افزود: دیشب در حالی که ماموران پلیس در حال تذکر و ارشاد بودند یک نفر نارنجک دست سازی را به سمت یکی از سربازان نیروی انتظامی پرتاب کرد .
وی گفت: وضعیت این سرباز که هم اینک در بیمارستان امدادی مشهد بستری می باشد مناسب نیست و احتمال فوت وی بسیار بالا است .
فرمانده انتظامی مشهد افزود: پنج نفر در این ارتباط دستگیر شده اند که یکی از آنها متهم اصلی است .

صدای روسیه، 28 اسفند

 

  •  
    در میان گذاشتن
 
ایمیل / پست الکترونیکی