22 مارس 2015, 20:00

دفاع اودسا

دفاع اودسا

در سال 1965 میلادی اودسا از مقام « شهر قهرمان» برخوردار شد

اودسا ، شهر زیبای واقع در ساحل دریای سیاه، ماه های وحشتناکی را در سالهای جنگ کبیر میهنی پشت سر گذاشت. هیتلر فکر می کرد تصرف اودسا کار آسانی خواهد بود، به این دلیل حتی سعی در اعزام نیرو به آنجا نکرد و فقط به نیروهای متحدان از رومانی اکتفا کرد. اما مدافعان شهر توانستند دو ماه با نیروهای دشمن مقابله کنند که شدیدا نقشه های هیتلر را بهم ریخت. به علت شجاعت و قهرمانی ساکنان شهر، اودسا از مقام شهر قهرمان برخوردار شد.

نبردهای شدید در حومه اودسا در ماه اوت سال 1941 میلادی آغاز شد. از ستاد فرمانده کل قوا دستوری در باره دفاع از« اودسا» صادر شد که آنها می بایست تا آخرین امکان ایستادگی می کردند.

ولادیمیر داینِس مورخ روسیه در اینباره گفت: دفاع اودسا از 5 اوت تا 16 ماه اکتبر سال 1941 میلادی ادامه داشت. هدف دفاع را حفاظت از شهر تشکیل می داد. بیش از 100 هزار نفر در ساخت سازه های دفاعی و استحکامات شرکت کردند. طی مدت زمان کوتاهی دیوار دفاعی به طول کل 250 کیلومتر در حول اودسا بنا شد.

با وجود برتری تانکی و نفرات دشمن ، هیچ کس قصد نداشت شهر بندری را به دشمن بدهد. در نتیجه نیروهای رومانی مجبور شدند 73 روز پشت دیوار دفاعی توقف کنند و امکان پیشروی از آنها سلب شد. این کار به خاطر فداکاری ساکنان شهر ممکن شد.

سرگی چِنیک سردبیر مجله « کریمه نظامی» و مورخ نظامی در این خصوص گفت: اودسا، یکی از شهرهایی است که اعطای مقام « شهر قهرمان» به آن کاملا با اساس بود، زیرا شاهکار شهر فقط شاهکار مدافعان آن در اونیفورم های نظامی و پیاده نظام و نیروی دریایی نبود. بلکه تمام ساکنان شهر در دفاع از «اودسا» شرکت داشتند. اودسا یکی از اولین شهرهای شوروی بود که در محاصره کامل قرار گرفت و فقط از سمت دریا با باقی کشور از جمله با شبه جزیره کریمه ارتباط داشت. شهر توانست از قدرت بالقوه نظامی خود استفاده کند که بحد کافی خوب بود و بطور عاقلانه و حسابگرانه از قدرت بالقوه نظامی – صنعتی خود استفاده کرد. تمام کارخانه های اودسا به معنای واقعی کلمه طی چند روز به حالت نظامی در آمدند و به تولید محصولات نظامی پرداختند.

فقط به دلیل اوضاع کلی در جبهه ها، نیروهای شوروی مجبور شدند اودسا را ترک کنند. شهر تقریبا 30 ماه تحت اشغال قرار داشت. طی این مدت هزاران نفر از ساکنان اودسا تیرباران شدند.

اوایل سال 1944 میلادی در نتیجه پیشروی نیروهای ارتش سرخ، دولت اشغالی رومانی منحل شد. 10 آوریل نیروهای جبهه سوم اوکراین با شرکت فعال پارتیزان ها و نیروهای مخفی توانستند شهر را آزاد کنند. در سال 1965 میلادی اودسا در زمره اولین شهرها از مقام « شهر قهرمان» برخوردار شد.

  •  
    در میان گذاشتن
 
ایمیل / پست الکترونیکی