21 آوریل 2014, 15:46

کی یف توافق های ژنو را نقض می کند

کی یف توافق های ژنو را نقض می کند

مقامات کی یف، واحدهای نظامی را به شهرهای جنوب – شرق اوکراین اعزام می کنند

کی یف توافق های بین المللی را نقض می کند و به جای اجرای مفاد موافقت نامه ژنو در باره خلع سلاح تمام گروه های غیر قانونی نظامی ، ملی گرایان اوکراین به اقدامات تحریک آمیزی دست می زنند که به مرگ افراد منجر می شود. مقامات کی یف، واحدهای نظامی را به شهرهای جنوب – شرق اوکراین اعزام می کنند. مسکو مصرانه از کی یف و طرفداران غربی آن می خواهد مفاد توافق های حاصله بین روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا و اوکراین در مذاکرات 17 آوریل در ژنو را رعایت کنند. دیدار ژنو به طراحی راه حل و فصل صلح آمیز بحران اوکراین اختصاص داشت.

موافقت آشکار کی یف در باره خلع سلاح گروهبندی های غیر قانونی و جلوگیری از کاربرد نیروی نظامی در عمل با اقدامات تحریک آمیز و کشته شدن افراد غیر نظامی جایگزین می شود. شب یکشنبه شبه نظامیان سازمان ملی گرای « حزب راست» به محل کنترل و عبور جانبازان خلق در شهر اسلاویانسک ( شرق کشور) حمله کردند و بسوی افراد غیر مسلح آتش گشودند که در حال برگزاری عید پاک بودند. سه نفر کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند. دسته های دفاع از خود توانستند حمله شبه نظامیان را دفع کنند و اتومبیل حمله کنندگان را سوزانده و اجازه ورود آنها به شهر را ندادند. شبه نظامیان با سواری سالم مانده فرار کردند و بخشی از تسلیحات خود را در محل جا گذاشتند ، از جمله دستگاه های دید شبانه ساخت آمریکا که ارتش اوکراین به آنها مسلح نیست. پس از این قضیه ویاچسلاو پونوماریوف شهردار که از طرف شهروندان اسلاویانکا انتخاب شده است علنا از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواست از مردم غیر نظامی در مقابل تحریکات ملی گرایان اوکراین دفاع کند.

- از شما خواهش می کنیم واحدهای حافظ صلح روسیه را به دونتسک، خارکوف، لوگانسک برای دفاع از ساکنان غیر نظامی در مقابل حملات » حزب راست» و گارد ملی اوکراین اعزام کنید که فقط پیام آور مرگ هستند. آنها می خواهند ما را برده خود کنند. آنها با ما گفتگو نمی کنند و صاف و ساده ما را می کشند.

قبل از آن شورای فدراسیون روسیه حق استفاده از نیروهای مسلح روسیه برای عادی سازی وضعیت اجتماعی – سیاسی در اوکراین را به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور کشور واگذار کرده بود. طبیعتا این حق به آن معنا نیست که باید به اجرا گذاشته شود.. بر عکس، هفته گذشته در زمان گفتگوی مستقیم رئیس جمهور روسیه با مردم ، ولادیمیر پوتین ابراز امیدواری نمود که بتوان با استفاده از وسایل سیاسی – دیپلماتیک تمام مسائل حاد را حل و فصل کرد.

اما اعتماد به سخنان کی یف بسرعت از بین می رود. روز پنج شنبه، 17 ماه آوریل، آندری دِشین که به عنوان وزیر امور خارجه اوکراین منصوب شده است در دیدار با سرگی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه، جون کری، وزیر امورخارجه آمریکا و کترین اشتون وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا از ضرورت خلع سلاح تمام گروهبندی های غیر قانونی مسلح در اوکراین و آزادی میدان ها و ساختمان هایی صحبت کرد که بطور غیر قانونی غصب شده اند. اما به محض رسیدن دِشین به کی یف ، معلوم شد که مقامات کی یف قصد ندارند توافق های حاصله را عملی کنند. توپ های تانک های ارتش اوکراین مثل گذشته شرکت کنندگان اعتراضات صلح آمیز را هدف گرفته و گروهبندیهای مسلح غیرقانونی ملی گرایان بصورت گاردهای ملی تغییر فرم می دهند.

وضعیت کنونی شباهت زیادی به مذاکرات با ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهور اوکراین دارد. 21 ماه فوریه یانوکوویچ و مقامات کنونی کی یف ( در آن زمان اپوزیسیون خواستار جنگ) در حضور وزرای امور خارجه فرانسه، لهستان و آلمان توافق حل و فصل صلح آمیز بحران اوکراین را به امضا رساندند. اما روز بعد کودتای نظامی رخ داد. اکنون، این افراد دولت جدید اوکراین - از رعایت مفاد موافقت نامه ژنو خودداری می ورزند.

ولادیمیر ژاریکین معاون رئیس انستیتوی کشورهای همسود در اینباره گفت:

اگر اوضاع در آینده نیز به همین شکل ادامه یابد، اهمیت چنین مذاکرات چهار جانبه مساوی با صفر خواهد بود. و مهم تر از همه آن است که ما شاهد آنیم که اعتبار کشورهای بزرگ اروپایی مانند توافق امضا شده 22 فوریه از بین می رود. اعتبار آمریکا نیز مساوی با صفر خواهد بود که افتخار می کند که تأثیر زیادی بر رویدادهای جهان دارد. اما در اینجا پیداست آمریکا هیچگونه تأثیری نمی تواند بر کی یف بگذارد.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در روز دوشنبه گفت: در حال حاضر کی یف به جای حل و فصل بحران، عمدا به تشدید درگیری دامن می زند. در روسیه از اوکراین می خواهند دقیقا تعهداتی را به اجرا بگذارد که در رابطه با حل و فصل بحران در جنوب – شرق کشور به عهده گرفته است. در مسکو معتقدند کسانی که عمدا و به امید تحریک درگیری خونین از خط مشی دامن زدن به جنگ داخلی پیروی می کنند سیاست جنایتکارانه ای به اجرا می گذارند. روسیه نه فقط چنین سیاستی را محکوم، بلکه مانع از اجرای آن خواهد شد.

  •  
    در میان گذاشتن
 
ایمیل / پست الکترونیکی