22 فوریهٔ 2014, 15:20

سلاح جدید تجسسی نیروهای مسلح روسیه

سلاح جدید تجسسی نیروهای مسلح روسیه

ارتش روسیه به پهپادهای ساخت داخلی مجهز می شود. این پهپادها می توانند کار جمع آوری اطلاعات و حتی حمله به دشمن را انجام دهند. از سال جاری این دستگاه به نیروهای تجسس اطلاعات وارد خواهد شد.

ارتش روسیه به پهپادهای ساخت داخلی مجهز می شود. این پهپادها می توانند کار جمع آوری اطلاعات و حتی حمله به دشمن را انجام دهند. از سال جاری این دستگاه به نیروهای تجسس اطلاعات وارد خواهد شد. در آلتای هم اکنون این دستگاه به مرحله بهره برداری رسیده و در سیبری غربی مشغول انجام تمرینات در گروه های آموزشی است و جلسات تئوری را پشت سر می گذارند.

پهپادهای تاکتیکی روسیه سری «گرانات» فقط چند کیلوگرم وزن دارند. ابعاد این اشیای پرنده از یک چمدان تجاوز نمی کند. بدنه آن سبک بوده و با اپوکسی پوشش داده شده است. به همین خاطر رادارها نمی توانند آن را پیدا کنند. موتور الکتریکی این مدل پهپاد بسیار آرام کار می کند به طوری که عملا صدایی از آن شنیده نمی شود. اما مهم ترین مساله در پهپاد به کار گیری تجهیزات خاص است. سیستم این پهپاد به قدری پیچیده است که به اندازه یک هواپیمای بزرگ و یا 50 ماشین سبک با قیمت متوسط هزینه برمی دارد.

شعاع عمکرد دستگاه تقریبا 10 کیلومتر است. این دستگاه میت واند در هوا تا یک ساعت پرواز کند. و اگر نیاز باشد می تواند در دمای منفی 30 درجه پرواز کند. این دستگاه کوچک در عرض نیم ساعت قادر اطلاعاتی را راجع به دشمن جمع آوری کند که در سایر شرایط یک روز تمام نیروی انسانی انجام می دهد. دیمیتری ایوانوف فرمانده نیروهای پهپادها می گوید: «شاید توانایی آنها بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که ما فکر می کنیم. این دستگاه ها صد در صد عملکرد خود را اثبات می کنند. ما امکانات زیادی را در این دستگاه ها برای خودمان قرار داده ایم».

پهپاد از هر محلی می تواند پرواز کند و نیازی به باند پرواز نیست.

نه با دوربین معمولی و نه با دوربین های دارای جستجوگر نمی توان این دستگاه را ردیابی کرد. این دستگاه شبیه به یک پرنده بزرگ است که در چشم انداز دور در هوا پرواز می کند. حتی دشمنان گاهی تردید می کنند که این دستگاه یک پرنده واقعی است یا پهپاد.

در حال حاضر نیروهای تجسس با پهپاد از سه مدل مختلف دستگاه برخوردار هستند. به زودی قرار است که مدل های جدید و مجموعه کامل تری به نیروها وارد شود. این دستگاه ها شامل موتور داخلی هستند. این ها قوی ترین پهپادهایی هستند که قادر به حمل انواع مختلف سلاح را با خود حمل کنند. بدین ترتیب نه تنها دشمنان را شناسایی می کنند که حتی بلافاصله خطرات آنها را خنثی می سازند.

 

  •  
    در میان گذاشتن
 
ایمیل / پست الکترونیکی