27 سپتامبر 2012, 14:24

"بیگناهی مسلمانان" و آزادی بیان

"بیگناهی مسلمانان" و آزادی بیان

باراک اوباما معتقد است : فیلم " بی گناهی مسلمانان " ، نه تنها توهینی برای کشورهای مسلمان بلکه برای آمریکاست. رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان داشت : ضمانت آزدی بیان توسط قانون اساسی برای آمریکایی ها مهم تر از عواقب احتمالی تظاهرات مربوط به فیلم است.

باراک اوباما معتقد است : فیلم " بی گناهی مسلمانان " ، نه تنها توهینی برای کشورهای مسلمان بلکه برای آمریکاست. رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان داشت : ضمانت آزدی بیان توسط قانون اساسی برای آمریکایی ها مهم تر از عواقب احتمالی تظاهرات مربوط به فیلم است. بنابراین تریلر این فیلم جنجالی از سایت های آمریکایی حذف نمی شوند.

تقریبا تمامی کشورها ارزش های قانون اساسی آمریکا را در واقع با تفسیر اوباما تعبیر می کنند. دولت برزیل که واشنگتن حتی در خصوص وجود دموکراسی درآن شک و تردید دارد، درخواست کرده است که دسترسی به تریلر فیلم " بیگناهی مسلمانان " را ظرف 10 روز ببندند. رئیس بخش ملی گوگل یعنی صاحب یوتوب نیز دادگاهی شد و بارها در خواست این چنینی توسط مقامات لغو گردید.

انتشار فیلم ویدیویی تظاهرات های ضد آمریکایی را در بیش از 20 کشور جهان به همراه داشته است. در بنغازی لیبی 4 آمریکایی از جمله سفیر این کشور کریس استیونس را به قتل رساندند. ضمنا این فیلم ویدیویی در شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد و احساسات افراد باایمان را جریحه دار می کند. عکس العمل دولت آمریکا در چنین شرایطی بیشتر تعجب برانگیز است.

انتشار این فیلم و انگیزه ایجاد آن کاملا مشخص است. مسئله در جایی است که عروسک گردانی چون تری جونس در پشت صحنه ی این واقعه قرار دارد. این کشیش آمریکایی دوبار قرآن را سوزاند و با رضایت عکس العمل جوامع مسلمان را نظاره گر شد. بر اساس اطلاعات مجله وال استریت ، وی به نفع تهیه کنندگان این فیلم عجیب سخنرانی کرد بعد از آن که برای اولین بار آنرا به پیروان خود نشان داد. در واقع کشیش در نمایش امروز نقش دوم را بازی کرد. سرگی میخییف ، مدیر کل مرکز تحقیقات سیاسی بیان می دارد : نه تنها این فیلم ویدئویی را در سایت ها قرار داده بلکه توجه ویژه ای نیز به آن نشان دادند.

کاملا روشن است که وقتی لازم باشد ازآن استفاده کرده و چنین مترسک محافظه کاری را علم می کنند. اگر چه تری جونس ارتباط مستقیمی با فیلم " بیگناهی مسلمانان " ندارد. اما عربستان صعودی کمابیش با آن در ارتباط است. فیلم بیش ازدو ماه است که در اینترنت قرار دارد و هیچ کس به آن توجهی نشان ندارد. همه چیز زمانی آغاز شد که یکی از کنترل کنندگان فیلم تلویزیون عربستان صعودی در مصر این فیلم را برداشته و در سایت خود به نمایش گذاشت. من تقریبا مطمئنم که عربستانی هایی که به قول معروف حامیان آمریکا در منطقه محسوب می شوند می دانستند وقتی که این فیلم را از تلویزیون پخش کردند، چه می کنند .

مشخص است که چه کسی این کار را کرده است. مسئله بعدی این است که این امر به نفع چه کسی است ؟ برخی از کارشناسان معتقدند که آشکار کردن این فیلم در واقع تحریک پیش از انتخاباتی مخالفین باراک اوباما است. یکی از اهداف بیان شده دور اول رئیس جمهور حاضر آمریکا ایجاد ارتباط با جوامع مسلمان بود. حقیقتا با حوادث بهار عربی این امر محقق گردید. حسن بهشتی پور ، تحلیل گر سیاسی شبکه ایرانی پرس تی وی معتقد است : در واقع رقبای اوباما هم تصمیم گرفتند به این نقطه دردناک ضربه بزنند.

اما حتی بازی های پیش از انتخاباتی که با زندگی انسان ها بازی می کند ، بدترین واریانت نیست. این امر کارشناسان را نگران می کند که به دنبال آمریکا ، فرانسه در این درگیری شرکت کرده است. پاریس این اواخر در نهایت ادب و نظم از برنامه های واشنگتن وعملیات های ناتو در خاور نزدیک حمایت می کند. از دیدگاه کشورهای غربی، آزار و اذیت سفرا و کشتن دیپلمات آمریکایی ، جهان اسلام را تهاجمی و ترسناک نشان می دهد. و این امر زمینه ای برای عملیات های ناتو علیه سوریه و سپس ایران ایجاد می نماید.

  •  
    در میان گذاشتن
 
ایمیل / پست الکترونیکی