27 ژوئن 2012, 11:45

شهر باستانی یلتس

شهر باستانی یلتس

صدای روسیه به آشنایی شما با شهرهای باستانی روسی و مراکز توریسم بین المللی ادامه می دهد. امروز به شهر باستانی « یِلتس» سفر می کنیم که شهر کوچکی در ناحیه لیپِتسک است. صد و پنجاه سال پیش در « یلتس» 49 کلیسا وجود داشت که اکثر آنها با پول بازرگانان محلی ساخته شده بودند.

صدای روسیه به آشنایی شما با شهرهای باستانی روسی و مراکز توریسم بین المللی ادامه می دهد. امروز به شهر باستانی « یِلتس» سفر می کنیم که شهر کوچکی در ناحیه لیپِتسک است.

صد و پنجاه سال پیش در « یلتس» 49 کلیسا وجود داشت که اکثر آنها با پول بازرگانان محلی ساخته شده بودند. افسانه ای وجود دارد که بازرگانان یلتسی در آرزوی آن بودند که شهرستان خود را به مرکز استانداری مبدل کنند و گویا برای ادای احترام به نزد تزار رفتند. تزار گویی قول داده بود که پس از ساخت 50 – مین کلیسا آرزوی آنها برآورده خواهد شد. اما تعداد کلیساها در شهر 40 کلیسا باقی ماند.

برای توریست ها «یلتس» یک شهر بی نهایت جذاب است، زیرا سازه های اصلی قرن نوزدهم در آنجا حفظ شده اند. کلیساها در ابتدا و آخر هر خیابانی قرار دارند. این شهر در اثر ایوان بونین برنده جایزه نوبل توصیف شده است. او در آثار زیادی از یلتس نام برده و آن را توصیف کرده است. یلتس، یکی از قدیمی ترین شهرهای روسی است.

آلبنیا بیکووا، کارمند موزه منطقه شناسی محل دراینباره گفت: در دستنوشته های سال 1146 میلادی از شهر یلتس نام برده شده است. در این نوشته ها گفته می شود که امیر سویاتسلاو اولگوویچ، سر راه خود به ریازان در یلتس اقامت کرد. اما مردم بمراتب زودتر در آنجا ساکن شده بودند. از یلتس در دستنوشته ها به عنوان یک شهر شکل گرفته یاد می شد که از حاکم خود برخوردار بود ودر جنگ های زیادی نیز شرکت کرده بود.

این شهر طی تاریخ چند قرنی خود بارها در مقابل تهاجم دشمنان ایستادگی کرد، تا آخرین خانه ویران شد و در آتش سوخت. بتدریج یلتس یک شهر بزرگ تجاری و پیشه وری شد. از جنوب به شمال از طریق یلتس عبور می کردند. در آنجا آرد، گوشت، ماهی خرید و فروش می شد و اسبهای زیبایی به نمایش می گذاشتند. در قرن 17، در شهر تولید چرم شروع شد. تاجران یلتس، کفش های ارتشی را می دوختند و شهر کم کم از مقام پایتخت کفاشی روسی برخوردار شد. شهر شکوفا می شد و تاجران محلی به کا رهای خیریه پرداختند. آنها ژیمنازیوم، بیمارستان و کلیسا ساختند. یکی از مشهورترین آنها – کلیسایی است که بر طبق پروژه کنستانتین تون آرشیتکت معروف ساخته شد. نمای بیرونی به سبک معماری روسی و بیزانسی ساخه شده است. این کلیسا همیشه توجه توریست ها را بخود جلب می کند. در این اواخر تعداد آنها زیادتر شده است. در یلتس، پروژه ناحیه ویژه اقتصادی برای حمایت از فعالیت کارفرمایان به اجرا درمی آید که مایلند صنعت توریسم در یلتس را گسترش بدهند.

ناتالیا پالِوا نماینده اداره شهر در اینباره گفت: منظور ساخت هتل ها، رستوران ها و مراکز تفریحی و سرگرمی است وتمام آن چیزهایی که با عرصه خدمات در ارتباط است و می تواند تعداد هر بیشتر توریست ها را به اینجا جلب کند. برای رسیدن به این هدف، ما فستیوال های تاریخی - توریستی را سازماندهی می کنیم. چندی پیش، اواخر ماه آوریل فستیوال « گلدوزی های طلایی روسیه» برگزار شد. شاید شما با گلدوزی های مشهور یلتس آشنا باشید. شرکت کنندگان از 25 منطقه روسیه و از کشورهای خارجی در این فستیوال حضور داشتند.

تمام توریستها هنگام ترک یلتس، حتماً گلدوزی های شهر را به عنوان سوغاتی با خود می برند. و بالاخره اینکه یلتس- شهر زادو بومی نویسنده مشهور ایوان بونین است. او در آنجا دوران کودکی را سپری کرد و در آثار خود خاطرات کودکی را به تصویر می کشد. به این دلیل خیلی ها برای دیدن محل زندگی نویسنده کلاسیک روس به یلتس می روند.

  •  
    در میان گذاشتن
 
ایمیل / پست الکترونیکی