04:58 26 سپتامبر 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 51

جمهوری اسلامی ایران سالهاست که با آلودگی هوا مبارزه می کند.

جمهوری اسلامی ایران سالهاست که با آلودگی هوا مبارزه می کند، به گفته آقای دکتر عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران سالانه ۱۱ هزار نفر در این کشور به علت آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند این در حالی است که کماکان ایران راهکار مناسبی برای کاهش آلودگی هوا ندارد و در کلانشهرهای این کشور کماکان هوا ناسالم است.

آقای دکتر عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست جمهوری اسلامی ایران در هفته محیط زیست پیرامون موضوع آلودگی هوا به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت: «مسئله هوا هنوز قابل حل هست اما هزینه دارد ما نمی توانیم بدون پرداخت هزینه مسئله را حل کنیم مشکل هوای تهران عمدتاً در فصل زمستان بود، به مدت دو ماه، که به دلیل وارونگی هوا رخ می داد و عامل اصلی آن گازوئیل های صنعتی که بالای چند هزار ppm سولفور دارند و مازوت بود که ما می‌توانستیم با بهای یک ساعت و نیم خاموشی در زمستان آلودگی هوا نداشته باشیم.

بخشی از اختیارات در دست ماست اما بخشی از آن در دست ما نیست دیگران برای ما تصمیم می‌گیرند یعنی دیگران برای محیط زیست ایران تصمیم می‌گیرند اکنون به دلیل کمبدد انرژی به سادگی دو الی سه ساعت خاموشی در تابستان می‌دهیم اما برای سلامت مردم حاضر نیستیم یک ساعت خاموشی را در زمستان داشته باشیم».

وی آلودگی اوزان را مسئله ای جدید دانسته و بیان کرد:«  تا سه سال گذشته اوزون از شاخص‌های آلودگی نبود و لذا بر این باور بودیم که هوای خرداد و تیر سالم است اما با شاخص‌های جدید که از سوی سازمان بهداشت جهانی با واحدهای اندازه گیری جدید ارائه شد ناچارا محیط زیست نیز آنها را اعمال کرد در نتیجه آلودگی اوزون پیشتر نیز وجود داشته اما اندازه گیری نمی شد در سال ۱۳۹۲ ما صفر لیتر سوخت استاندارد داشتیم.

اکنون خوشبختانه روزانه بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر سوخت استاندارد در این کشور تولید می شود یعنی ما سوخت کمتر از یورو ۴ در کشور نداریم البته سوخت هایی وجود دارد که صنعت آنها را مصرف می‌کند لذا باید از صنعت نفت تشکر کرد که چنین همتی انجام دادند اما صنعت خودروی ما مطابق صنعت سوخت ما حرکت نکرد درست است که از اول سال جاری موتور یورو ۵ به پایین نداریم اما اگر امروز مانند سال ۹۲ بود تمامی کلان‌ شهرها باید تخلیه میشد».

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست جمهوری اسلامی ایران راهکار های کاهش آلودگی هوا در این کشور در فصل تابستان را بهبود کیفیت سوخت و کیفیت خودروها دانسته و اظهار داشت: «یک اینکه کلی پمپ بنزین ها باید کهاد داشته باشند یعنی جلوی بنزینهای متصاعد شده در پمپ بنزین ها گرفته شود، دوم بنزین های ما باید تا جایی که می توانیم کیفیت بهتری را داشته باشد، مسئله بعدی اصلاح ساختار خودروها است».

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک