01:51 15 ژوئن 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 642

سالها بود بسیاری تصور می کردند که مردم فلسطین احقاق حقوق خود و سرزمین خود را فراموش کرده اند و هر کدام که توانسته سی خودش رفته.

یکی از دوستان بسیار عزیز من که هم خودش هم همسرش فلسطینی هستند بعد از سالها چند ماه پیش بچه دار شدند، یک دختر بسیار زیبای فلسطینی، با توجه به اینکه وی و همسرش مدتی قبل تر موفق شدند با استفاده از شرایط ترکیه برای اعطای تابعیت شناسنامه ترکیه ای اخذ کند و خوب بسیاری تصور می کردند که حتما نام ترکیه ای برای دخترشان انتخاب می کنند، اما آنها نام زیبای "یافا" را برای دخترشان انتخاب کردند.

"یافا" یکی از شهرهای بسیار زیبای فلسطین است که در ایران نارنگی این شهر بسیار معروف می باشد.

نه دوستم و نه همسرش فلسطین را دیده اند و جزو نسل هایی به حساب می آیند که خارج فلسطین به دنیا آمدند اما هیچ وقت حاضر نشدند ریشه خود را فراموش کنند.

این روزها حرف و حدیث زیادی از واکنش های فلسطینی های مشهور مقیم آمریکا در باره اتفاقات فلسطین منتشر می شود، افرادی که هیچ کدام در زندگی خود اصلا فلسطین را ندیده اند.

گویند مشت نمونه خروار، همین جریان ثابت می کند، چند صد سال هم بگذرد قطعا نوه های "یافا" هم سرزمین خود را فراموش نخواهند کرد و تا زنده هستند به دنبال بازگرداندن سرزمین خود می باشند.

تصور اینکه بشود مشکل منطقه خاورمیانه را بدون حل مشکل فلسطینی ها حل کرد تصوری بسیار اشتباه است.

فلسطینی ها را به زور و یا با طرح های کذایی نتانیاهو و ترامپ و کوشنر و ... نمی توان قانع کرد سرزمین خود را فراموش کنند، فقط خاک آبا و اجدادی شان است که می تواند آنها را راضی کند.

برای اولین بار پس از سالها فلسطینی ها با هم دوباره متحد شده اند تا در مقابل اشغال سرزمین شان مبارزه کنند.

دیگر مقاومت اسلامی در غزه برای دفاع از غزه نمی جنگد بلکه برای کل فلسطین می جنگد.

دیگر اهالی کرانه باختری تحت تاثیر تئوری های مصالحه قرار نگرفته اند بلکه با تمام قدرت در مقابل اسرائیلی ها می ایستند.

دیگر حتی اعراب داخل سرزمین های اشغالی ساکت نشسته اند بلکه آنها هم قیام کرده اند.

شاید بتوان گفت اگر سیاست های نتانیاهو – کوشنر – ترامپ نبود قطعا چنین اتفاقی رخ نمی داد.

شاید بتوان گفت اگر سیاست های برخی کشورهای عربی برای سازش با اسرائیل و خالی کردن پشت فلسطینی ها نبود باز هم چنین اتفاقی نمی افتاد.

قطعا امروزه فلسطینی ها متوجه شده اند که نمی توانند روی کشورهایی که خود را میانجی معرفی می کنند حساب باز کنند.

قطعا امروزه فلسطینی ها متوجه شده اند که دیگر روی کشورهایی که هفتاد سال است شعار حمایت از آنها را می دهند نمی توانند حساب باز کنند.

فلسطینی ها امروزه به نتیجه رسیده اند که تنها راه آزادی سرزمین شان همان خط و مشی ای است که حزب الله لبنان برای آزادی سرزمین خود اتخاذ کرد و آن مقاومت است.

تصور کنید در قرن 21 شما حتی شناسنامه در اختیار نداشته باشید، در یک محدوده در محاصره باشید و ابتدایی ترین امکانات زندگی به عنوان یک انسان برای شما ممنوع باشد، آنوقت تصمیم می گیرید چه کار کنید؟

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مرتبط:

اتحادیه اروپا در نشستی فوق العاده خواستار آتش بس در نوار غزه شد
اسرائیل بدون هشدار، ساختمان هلال احمر قطر در غزه را بمباران کرد
جزئیات ابتکارعمل مصر برای آتش‌ بس در غزه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک