05:16 04 اوت 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 160

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در راس هیئتی برای دیدار با مقامات سوریه روز چهارشنبه عازم دمشق شد.

اسپوتنیک - چند روزی است که از شروع درگیری های تازه اسرائیل و فلسطین می گذرد و کشورهای مختلفی با دیدگاه های گوناگونی به این درگیری ها واکنش نشان داده اند.

در این بین همزمان با انجام مذاکرات حول برنامه هسته ای (برجام) ایران با قدرت های جهانی در وین، روز چهارشنبه وزیر امور خارجه ایران عازم دمشق شد.

همانطور که خبرگزاری ایرنا گزارش داد، انتظار می رود، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد موضوعات منطقه ای و دوجانبه با مقامات سوریه تبادل نظر کند.

همچنین مذاکرات در مورد اوضاع در اراضی اشغالی فلسطین و در منطقه درگیری اسرائیل و فلسطین نیز برنامه ریزی شده است.

ظریف در این سفر با نمایندگان فلسطینیان مقیم سوریه نیز دیدار خواهد کرد.

دکتر حسین رویوران کارشناس خاورمیانه و علوم سیاسی در کشورهای عربی، استاد دانشگاه تهران با خبرنگار اسپوتنیک در این باره به گفتگو پرداختند.

هدف سفر محمدجواد ظریف به سوریه چیست؟

ایران و روسیه در جبهه ای به نام جبهه مقاومت قرار دارند، در حال حاضر هم در یکی از جبهه های محور مقاومت، که غزه و فلسطین نیز در این محمور قرار دارد درگیری وجود دارد.

به نظرم هماهنگی بین محور مقاومت یک امر طبیعی است و سفر آقای ظریف به سوریه در چارچوب همکاری و هماهنگی محور مقاومت در برابر تحولاتی که در سطح منطقه الان در حال رخ دادن است، تبیین شده است.

لذا ممکن است مباحث گفتگوی مختلفی چون موضوعات دوجانبه، شرایط سوریه نیز انجام گیرد؛ عربستان سعودی نیز اخیرا نماینده به سوریه اعزام کرده بود و آمادگی خود برای بازگشایی سفارت عربستان را به دولت سوریه اعلام کرد، تمامی این مسائل می تواند در چارچوب موضوعات دوجانبه مورد بحث قرار گیرد؛ اما تصور می کنم شرایط محور مقاومت موضوع اصلی این سفر خواهد بود.

آیا باید انتظار مداخله مستقیم ایران در درگیری فلسطین و اسرائیل را داشته باشیم؟

چنین چیزی در حاضر مطرح است ولی بعید می دانم؛ اگر رژیم صهیونیستی دست از پا خطا کند و طرف سومی (دیگری) را مورد حمله قرار دهد ممکن است چنین اتفاقی بیافتد ولی با شرایط موجود منطقه بسیار بعید می دانم.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک