20:24 31 ژوئیه 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 42

بالغ بر ۴ دهه از معامله ایران و انگلیس برای خرید تانک‌های چیفتن می‌ گذرد اما دولت انگلستان همچنان به استناد تحریم‌ها علیه ایران در پرداخت این بدهی تعلل می‌کند.

اخیرا نیز المیادین به نقل از منابعی آگاه نوشت که دولت جو بایدن تلاش می‌کرد تا مانع پرداخت هرگونه مبلغی از اموال مصادره شده ایران در خلال مذاکرات میان تهران و اروپایی‌ها شود، اما اکنون این کشور قصد دارد در ازای آزادی ۴ زندانی آمریکایی در ایران مبلغ ۷ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ی جمهوری اسلامی ایران در آمریکا را آزاد کند.

آقای دکتر سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ی جمهوری اسلامی‌ایران‌ در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

 موضوع آزادی زندانیان یک موضوع انسانی است که همواره در دستورات جمهوری اسلامی ایران بوده و از حوزه برجام و مذاکرات وین مجزا است، همواره مطرح بوده و همچنان در حال انجام است البته گزارش‌ ها از منابع آگاه تأیید نمی شود.

وی در ادامه در خصوص آزاد سازی منابع مالی ایران بیان کرد:

همانطور که پیشتر نیز گفته شد در خصوص آزادی منابع مالی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور همان موضعی را داریم که همواره موجود بود، تمامی این اموال یک جا باید آزاد شود، آزاد سازی اموال و منابع جمهوری اسلامی ایران در کشور های دیگر باید حتما انجام شود و این منابع باید در اختیار ایران قرار بگیرد، چه در کره جنوبی و چه در کشورهای دیگر که یک امری کاملاً قطعی و دارای مسیری متفاوت نسبت به دریافت بدهی‌های کشورها نسبت به جمهوری اسلامی ایران است.

آقای دکتر سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بدهی دولت انگلستان به ایران را بدهی کاملاً ثابت شده در دادگاه دانسته و انگلستان را ملزم به پرداخت آن عنوان کرد و اظهار داشت:

بدهی دولت انگلستان به ایران یک بدهی چند دهه ای است که متاسفانه به دلایل واهی همچنان پرداخت نشده البته بخش کوچکی از این موضوع تعیین تکلیف نشده که دادگاه آن به دلیل توافق طرفین مبنی بر عدم حضور وکلا به دلیل شرایط کرونایی به تعویق افتاده اما اصل این بدهی انگلستان مدت ها است که پرداخت نشده و هرچه زودتر امیدواریم دولت انگلستان به توافق و تعهد خود بازگردد و مسیر درست تری را طی کند.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مرتبط:

خطیب زاده: ما طرح گام به گام یا تدریجی را نمی‌پذیریم
خطیب زاده به اظهارات ولیعهد عربستان واکشن نشان داد
خطیب زاده خبر تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا را تایید نکرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک