16:04 27 فوریه 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 52

بر اساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران که اخیراً توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد ایالات متحده آمریکا برای بازگشت به برجام و همچنین کشور های اروپایی برای اجرای تعهدات خود تا پنجم اسفند ماه فرصت دارند در غیر این صورت جمهوری اسلامی ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد.

آقای دکتر علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

بر اساس بند ششم قانون مجلس از آنجایی که تحریم ها تا امروز لغو نشده دولت و سازمان انرژی اتمی مجبور به تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی هستند که به موجب آن کاهش نظارت ها و فرا پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ ای منجر خواهد شد، این مسئله امری زمان بر نیست و هنگامی که موعد آن برسد اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی می‌ تواند به سرعت متوقف شود.

وی در ادامه ضمن تاکید بر این نکته که ایران  کماکان  اجازه نظارت هایی که خارج از چارچوب پروتکل الحاقی هستند را خواهد داد  افزود :

ایران عضو پادمان است و بر اساس تعهدات پادمانی بخش عمده‌ ای از نظارت‌ ها یعنی نظارت هایی که در چهارچوب پروتکل الحاقی نیستند همچنان باقی خواهند ماند.

 بنابراین توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به معنای قطع همکاری با آژانس نیست این همکاری ادامه خواهد یافت و جمهوری اسلامی ایران نیز طی نامه ای مواردی را به آژانس اعلام کرده کما اینکه تا کنون نیز روش ما همکاری کامل بوده.

 سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران علت اصلی تصمیم پنجم اسفند ماه این کشور را تعلل ایالات متحده آمریکا در بازگشت به برجام دانسته و عنوان کرد:

 روشن است این اقدام بر خلاف میل باطنی ما و به دلیل تعلل آمریکا در لغو تحریم‌ ها و انجام تعهدات خود بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام گرفته اما همچنان برجام را توافقی معتبر و بهترین توافق ممکن می دانیم و آماده‌ ایم در صورت بازگشت آمریکا و سایر طرف‌ های توافق و برداشتن کامل تحریم‌ های غیرقانونی تمامی گام های برداشته شده بر اساس پاراگراف ۳۶ برجام را به وضعیت اولیه در توافق هسته‌ ای بازگردانیم امیدواریم سه کشور اروپایی و آمریکا از فرصت کوتاه باقیمانده استفاده کنند و اجازه ندهند دستیابی به راه حل های دیپلماتیک در رسیدگی به این اختلاف غیر ضروری دشوارتر شود به هر شکل آن که از میز برخاست و برجام را بر منظر همگان نشان داد و از آن خارج شد در بازگشت از خطایی که انجام داده تعلل می‌ کند این تعلل اگر کاسته شود و بازگردند، بازگشت به مسیری که پیشتر وجود داشت به سرعت قابل دستیابی است.

وی در ادامه تاکید کرد:

 در این میان نیز فرمایشات مقام معظم رهبری و چهارچوبی که برای ما مشخص کردند مبنی بر رفع کامل تحریم‌ ها و بازگشت به تعهدات برجامی به طور مشخص حرف و سخن ایران و ملت ایران است.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک