01:15 24 ژانویه 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 261

پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی ایران و اعلام عدم اطمینان به کشور هایی نظیر آمریکا، بریتانیا و فرانسه در زمینه خرید واکسن واکنش های متعددی در این زمینه آغاز شد.

اسپوتنیک - پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی ایران و اعلام عدم اطمینان به کشور هایی نظیر آمریکا، بریتانیا و فرانسه در زمینه خرید واکسن واکنش های متعددی در این زمینه آغاز شد، این در حالی است که بر اساس اعلام رئیس سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران اکنون بیش از ۲۹۰ شرکت در سطح جهان مشغول به تولید واکسن کرونا هستند که ایران می‌ تواند از مجاری متعدد اقدام به تهیه واکسن کرونا کند.

آقای دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر اینکه ایران از ابتدا برنامه‌ ای برای خرید واکسن از آمریکا و بریتانیا نداشته به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:  مسئولین دولتی ما پیشتر نیز برنامه‌ ای برای خرید واکسن از آمریکا نداشتند همچنین از انگلستان نیز برنامه‌ ای مبنی بر خرید واکسن وجود نداشته، با توجه به اینکه فرانسه نیز واکسنی قابل توجه در صحنه علمی و شناخته شده تولید نکرده طبیعتا تغییر عمده‌ ای در برنامه خرید واکسن ایران به وجود نیامده مسیر خرید واکسن کرونا توسط ایران کاملاً روشن است.

از کشورهایی باید واکسن خریداری شود که در ابتدا اطمینان به آنها وجود داشته باشد و در مرحله بعد به لحاظ علمی توسط مراجع علمی کشور مورد تایید قرار بگیرد.

آقای دکتر محمدرضا ظفرقندی چشم‌ انداز خرید واکسن کدونا توسط ایران از کشور هایی نظیر روسیه را روشن توصیف کرده و بیان کرد: کشور روسیه حدود ۳ یا ۴ مسیر تولید واکسن را پیگیری می‌کند یکی از آنها اسپوتنیک وی است، دیگری آستارازنکا و حتی واکسن ضعیف شده توسط روسیه در حال پیگیری است، مذاکرات خرید واکسن با روسیه در حال انجام است و طبیعتاً از هر سه مسیر می توان از روسیه واکسن تهیه کرد.

پس از اعلام خبر مشارکت ایران با کوبا در زمینه تهیه واکسن کرونا واکنش هایی مبنی بر احتمال انجام آزمایش مرحله سوم واکسن کوبایی بر روی ایرانیان منتشر شد، آقای دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه اظهار داشت: این آزمایش مشترک بین انستیتو پاستور و کشور کوبا انجام می‌ شود، در کشور کوبا فاز های حیوانی یا فاز های یک و دو طی شده و طبق قرارداد بسته شده فاز ۳ به صورت مشترک انجام و بررسی می‌ شود؛ البته این فاز ۳ پس از پایش مدارک علمی معتبری که ارائه می شود به صورت مشترک انجام خواهد شد تا در صورت نتیجه گرفتن بتوان از این واکسن نیز در ایران استفاده کرد بنابراین با این توضیحات زمان حصول و دستیابی به این واکسن حدوداً سه ماه آینده خواهد بود.

وی ضمن تاکید بر این نکته که آزمایش فاز سوم به صورت مشترک هم در کشور کوبا و هم در کشور ایران انجام می‌ شود افزود: فاز ۳ آزمایش واکسن به صورت جمعیتی است و نیاز به ۳۰۰۰۰ آزمایش شونده دارد و این آزمایش هم در کوبا و هم در ایران انجام میشود.

در دنیا پروتکل های مشخصی برای آزمایش فاز سوم واکسن‌ ها وجود دارد برای مثال واکسن فایزر در کشور های متعددی مورد آزمایش فاز سوم قرار گرفت یعنی زمانی که واکسن به حد اطمینان آوری از فاز حیوانی رسید به دلیل نیاز به جمعیت بیشتر با توجه به بررسی مدارک و مستندات علمی می تواند در کشور های دیگر مورد آزمایش فاز سوم قرار بگیرد؛ این مطالعات به صورت مشترک خواهد بود یعنی هم در ایران و هم در کوبا آزمایش انجام خواهد شد.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مرتبط:

بر طبق نظرسنجی،۷۲ درصد مردم واکسن ایرانی کرونا را تزریق خواهند کرد
توافق ایران و کوبا برای ساخت مشترک واکسن کرونا
واکسن ایرانی کرونا به ۷ داوطلب تزریق می شود
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک