17:23 25 ژانویه 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
0 1025

روسیه با رونمایی اولین سامانه هوایی چند سطحه جهان که قوی تر از THAAD آمریکاست، به تهدیدهای جدید پاسخ داد.

اسپوتنیک به نقل از پورتال چینی Chinamil می نویسد: در همایش بین المللی نظامی - فنی "ارتش -2020" که در آخر اوت سال جاری میلادی درحومه مسکو برگزار شد، روسیه برای اولین بار سامانه پدافند هوایی دوربرد S-500 "پرومتئوس" Prometey را رونمایی کرد. این سامانه در محوطه داخلی در معرض نمایش قرار گرفته بود و تنها سران کشورها و مقام های عالی رتبه وزارتخانه های دفاع توانستند آنرا تماشا کنند. یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه در مسایل مجتمع صنعتی - دفاعی، اعلام کرد که روسیه آزمایش های ملی سیستم S-500 را آغاز کرده و برای تولید سریال آن  آماده می شود.


سامانه S-500 یک سیستم موشکی ضد‌‌هوایی دور برد  است که توسط شرکت آلماز-آنتی ایجاد شده که سلاح‌‌هایی را برای دفاع هوایی طراحی و تولید می کند. مهمترین برتری آن نسبت به سایر سیستم های دفاع هوایی و موشکی توانایی رهگیری موشک های هایپرسونیک است. این سیستم قادر است با استفاده از موشک های مختلف اهداف مختلف دشمن را شناسایی و رهگیری کند و حتی در صورت لزوم ماهواره های نظامی دشمن را منهدم کند. به این خاطر این سلاح "اولین سیستم پدافند هوایی چند سطح جهان" نامیده می شود. در مقایسه با سامانه S-400 که بیشتر یک پدافند هوایی است، سامانه S-500 وظیفه دفاع موشکی را بر عهده دارد. وظیفه سامانه S-500 - دفاع ضد موشکی است و از نظر ویژگی های خود از همه سامانه های قبلی پیشی گرفته است: از نظر برد پرواز و سرعت رهگیری، S-500  به طور قابل توجهی از سیستم دفاع ضد موشکی THAAD ساخت آمریکا فراتر رفته است.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

برچسب:
تکنولوژی نظامی
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک