03:22 14 آوریل 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
انفجار در بیروت (50)
0 120

روز گذشته انفجار مهیبی در بندر بیروت پایتخت لبنان رخ داد که تا کنون موجب کشته شدن حدود ۱۰۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۴۰۰۰ نفر شده و کماکان این آمار تغییر می‌کند.

اسپوتنیک - بر اساس مشاهدات و گزارشات انفجار از دو مرحله تشکیل شده بود  ابتدا آتش سوزی کوچکی رخ داد و سپس انفجاری بزرگ تر که به گفته شاهدان عینی  امواج صوتی نیز  به طور جدی در آن ملموس بود، تاکنون علت انفجار مرحله دوم که موجب تخریب بخش بزرگی از بندر بیروت شده انبار مواد قابل انفجار (نیترات آمونیوم) در نزدیکی محل ذکر شده.

 جدا از علت انفجار شدت حادثه و تعداد کشته شدگان و مجروحین این حادثه به حدی زیاد است که واکنش تمام مردم جهان از جمله ایرانیان را برانگیخته امروز چهارشنبه پانزدهم مرداد ماه قرار است برج میلاد در تهران برای یاد و خاطره کشته شدگان حادثه و همدردی با مجروحین آن چراغ های خود را خاموش کند و برج آزادی نیز قرار است برای همدردی با مردم لبنان امشب نورپردازی شود، انجمن گزارشگران صلح نیز  طی فراخوانی جهت همدردی با مردم لبنان و بزرگداشت یاد جانباختگان حادثه بیروت از عموم مردم تهران دعوت کرد تا با حضور در محل های ذکر شده ضمن گرامی داشت یاد و خاطره جانباختگان حادثه بیروت، همدردی خود را با مردم لبنان اعلام کنند.

متن این فراخوان به شرح زیر است:

من قلبی سلام لبیروت

حادثه دردناک انفجار بیروت که به کشته شدن ده‌ها نفر و زخمی شدن هزاران برادر و خواهر لبنانی‌ ما انجامیده، قلب مردم جهان به ویژه مردم ایران که پیوند دیرینه تاریخی با این کشور دارند را به درد آورده است.

انجمن بین المللی گزارشگران صلح با همراهی مدیریت فرهنگی هنری منطقه یک شهرداری تهران و فرهنگسرای ملل، ضمن تسلیت به خواهران و برادران لبنانی، از همه‌ زنان و مردان آزاده ساکن در تهران دعوت می‌کند جهت اعلام همدردی با مردم لبنان، امروز چهارشنبه (15 مرداد) ساعت 20 با رعایت موازرین بهداشتی، مقابل سفارت لبنان در تهران واقع در خیابان سپهد قرنی، خیابان کلانتری، حضور بهم رسانده و با روشن کردن شمع، یاد و خاطره جانباختگان این انفجار را گرامی داشته و همبستگی خود را با کشور دوست و همسایه لبنان اعلام نمایند.

همچنین به صورت همزمان مراسم هایی در سطح تهران به شرح زیر برگزار خواهد شد:

1- فرهنگسرای ملل- بزرگراه صدر، خیابان قیطریه، پارک قیطریه

2- فرهنگسرای ارسباران- خیابان جلفا

3- فرهنگسرای سرو – خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

موضوع:
انفجار در بیروت (50)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک